
Neandertalczycy leczyli swoich bliskich i opiekowali się chorymi. Do takich wniosków prowadzi analiza ponad 30 szkieletów neandertalskich. Wyniki badań ogłoszono na łamach pisma „Quaternary Science Reviews”.
Naukowcy zbadali ponad 30 szkieletów neandertalczyków, naszych wymarłych, archaicznych krewniaków. Na szkieletach widoczne były ślady większych lub mniejszych obrażeń. Obrażenia te nie stały się jednak przyczyną zgonu, za to widoczne były etapy regenerowania się kości – opisują naukowcy z University of York (W. Brytania).
Oznacza to, że wśród neandertalczyków wykształciła się praktyka opieki na chorymi, którym pomagano przetrwać czas choroby. Być może neandertalczycy wypracowali również sposoby leczenia obrażeń lub pomocy w takich sytuacjach, jak poród.
Jak wyjaśnia dr Penny Spikins z zespołu, takie uszkodzenia, jak złamana noga, każą sądzić, że grupa współpracowała ze sobą. Poszkodowanym osobnikom pomagano przetrwać, opiekując się nimi, dostarczają pożywienie i pozwalając na odpoczynek. Neandertalczycy żyli w niewielkich grupach, wobec tego każda śmierć była znaczącą stratą.
Spikins dodaje, że ok. 80 proc. szkieletów znanych archeologom świadczy o ranach, które wymagały pomocy w postaci opatrunków lub innych środków.
Więcej: www.york.ac.uk/news-and-events/news/2018/research/neanderthal-healthcare-practices-key-to-survival/
(PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.