Dzieci matek, u których w ciąży pojawiła się cukrzyca, są
dwukrotnie bardziej narażone na zaburzenia rozwoju mowy -
informuje pismo "Pediatrics".
Okazało się, że maluchy urodzone przez kobiety, które miały cukrzycę ciążową, osiągały gorsze wyniki w tych testach, niż potomstwo zdrowych matek. Różnice utrzymywały się nawet po tym, jak dzieci weszły w wiek szkolny.
Badacze uważają, że różnice te mogą odzwierciedlać wpływ cukrzycy na rozwijający się mózgu płodu. Co ważne, nie jest on nieuchronny, gdyż dzieci matek lepiej wykształconych miały mniejsze problemy z mową. Zdaniem prowadzącej badania prof. Ginette, może to wynikać z tego, że dorastały one w bardziej stymulującym środowisku.
W analizie uwzględniono też inne czynniki, które mogą negatywnie wpływać na rozwój mózgu w życiu płodowym, jak spożywanie alkoholu, palenie papierosów, sytuacja ekonomiczna rodziny i nadciśnienie matki w czasie ciąży.
Dzieci kobiet z cukrzycą ciążową stanowią od 2 proc. do 14 proc. wszystkich dzieci przychodzących na świat. Ryzyko tego powikłania ciąży jest wyższe dla kobiet w starszym wieku i o większej masie ciała. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.