Owoc kiwi w trakcie ewolucji zyskał więcej witaminy C

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dwukrotnie w trakcie ewolucji podwoił się w owocach kiwi poziom witaminy C – dowodzą naukowcy na łamach pisma „iScience”.

"Dzisiaj kiwi zawiera niemal tyle witaminy C, co pomarańcza. Jest to rezultat spontanicznej duplikacji DNA u przodków dzisiejszej rośliny kiwi. Były to dwa niezależne epizody, ok. 50-57 mln lat temu i ok. 18-20 mln lat temu" - wyjaśnia kierownik zespołu, Xiyin Wang z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego Północnych Chin.

U kiwi doszło do tzw. poliploidalności, kiedy to powstają dodatkowe kopie genów. Mogą one zwiększyć produktywność rośliny.

Naukowcy porównywali genom kiwi z genomem kawy i winogron. Wszystkie te rośliny mają wspólnego przodka. W kilku przypadkach zaobserwowano, że kiwi posiada kilka kopii genów tam, gdzie u kawy czy winogron jest po jednej. Te dodatkowe kopie zawierały „instrukcję” do wytwarzania witaminy C.

Witamina C służy nie tylko ludziom, ale również roślinom. Sprzyja wzrostowi i odporności na uszkodzenia. Zwiększona produkcja witaminy C stanowiła więc przystosowanie ewolucyjne, które przyjęło się i rozprzestrzeniło.

Dla porównania, przystosowanie kawy polegało najprawdopodobniej na wytwarzaniu kofeiny, która jest naturalnym pestycydem, a winogron – na wytwarzaniu pigmentu na skórkach, chroniącego przed skrajnymi temperaturami.

Więcej: www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180920161046.htm (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera