W Kanadzie zaobserwowano upadek meteorytu

Sieć kanadyjskich kamer do obserwacji meteorów zarejestrowała
przelot bardzo jasnego bolidu. Naukowcy przypuszczają, że obiekt
mógł przetrwać lot przez atmosferę i uderzyć w powierzchnię Ziemi
jako meteoryt.

Obserwacji dokonały kamery sieci bolidowej Western\\'s Southern Ontario Meteor Network. Przelot bolidu w dniu 15 października zanotowało wszystkie siedem kamer. Pojęciem "bolid" określa się bardzo jasny meteor, o jasności większej niż jasność Wenus.

Na podstawie analizy zdjęć udało się ustalić, że meteoroid dotarł w ziemskiej atmosferze na wysokość 37 kilometrów. Większość meteoroidów spala się gdy osiągnie odległość 60-70 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Fragmenty, które przetrwały, mogły spaść na północ od miasta Guelph w prowincji Ontario w Kanadzie. Naukowcy z University of Western Ontario oceniają ich masę na kilkaset gramów.

Analizy trajektorii lotu wskazują, że był to typowy meteoryt kamienny, zbudowany głównie z krzemianów. Tego rodzaju ciała stanowią 95 procent wszystkich meteorytów, które spadły na Ziemię.

Podobne zjawisko kanadyjska sieć zarejestrowała w marcu 2008 r. Natomiast na początku października w ziemską atmosferę weszła planetoida o średnicy trzech metrów.

W Polsce również istnieje sieć do obserwacji meteorów. Informacje na temat Polskiej Sieci Bolidowej można znaleźć pod adresem http://pfn.pkim.org. CZA

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera