
<strong>Niepublikowane dotąd zdjęcia, dokumenty i nagrania dotyczące I wojny światowej i odzyskiwania przez Polskę niepodległości znalazły się w uruchomionym 5 listopada Portalu Historycznym Polskiej Agencji Prasowej</strong>. Portal <a href="http://www.11listopada1918.pl/">www.11listopada1918.pl</a> został uruchomiony z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowano w nim teksty historycznych wystąpień przedstawicieli ówczesnych władz, reprodukcje dokumentów oraz radiowe nagrania wypowiedzi świadków wydarzeń i audycje poświęcone odzyskaniu niepodległości w 1918 r., a także pochodzące z okresu międzywojennego nagrania pieśni legionowych, wojskowych i patriotycznych.
W portalu obejrzeć można ponadto niemal 300 zdjęć, pochodzących z Centralnego Archiwum Wojskowego i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Jak powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie wicedyrektor CAW dr Andrzej Wesołowski, zbiory CAW, związane z historią I wojny światowej i odzyskania niepodległości, są bardzo bogate, chociaż zostały w dużym stopniu zniszczone w kolejnej wojnie. "Niektóre z udostępnionych w portalu zdjęć noszą ślady po pociskach. To symbol ich losów w czasie II wojny światowej" - podkreślił Wesołowski.
Kusztosz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie Andrzej Rybicki dodał, że wiele fotografii znajdujących się w portalu jest słabo znanych lub niepublikowanych dotąd w ogóle. Jego zdaniem, sama historia polskiej fotografii wojennej z tamtego okresu jest niezwykle ciekawa. Przy czym, jak zaznaczył, inaczej niż w innych krajach, zdjęcia amatorsko wykonywali żołnierze. A ponieważ ich zbiory były później przechowywane przez rodziny, teraz wiadomo kto jest autorem których fotografii.
"Poza tym przy polskich oddziałach działały specjalne biura prasowe. Polskie formacje wojskowe, tworząc zręby wojskowości niemalże od samego początku, wydzieliły w swoich strukturach wojskowych specjalne organizacje, które zajmowały się sprawami prasy i fotografii. Armie zachodnie też miały swoje biura prasowe, ale tam działali przeszkoleni fotografowie zawodowi. U nas nawet do tych biur prasowych trafiali również żołnierze-amatorzy" - mówił Rybicki.
W portalu znalazło się interaktywne kalendarium, zaprojektowane w formie osi czasu, na której odnaleźć można najważniejsze fakty dotyczące wojny i walki Polaków o wolność. Szlaki marszu wojsk i miejsca bitew można oglądać na interaktywnych mapach. Ponadto czytelnicy znajdą podstawowe informacje na temat polskich formacji zbrojnych walczących w czasie I wojny światowej, opis wydarzeń, które doprowadziły do powstania niepodległego państwa polskiego oraz katalog życiorysów Polaków, którzy mieli największe zasługi w odzyskaniu niepodległości.
Chętni będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości rozwiązując historyczne quizy.
Patronat nad portalem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zdaniem minister Katarzyny Hall, strona będzie pożyteczną pomocą dla nauczycieli historii, zwłaszcza teraz, kiedy będą oni, przy okazji rocznicy, omawiali z uczniami wydarzenia, które 90 lat temu doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapowiedziała, że na stronie internetowej MEN znajdzie się informacja zachęcająca nauczycieli do skorzystania z materiałów znajdujących się w portalu do przeprowadzenia lekcji.
"Mam nadzieję, że portal ten będzie stopniowo poszerzany i pogłębiany, że zasoby, które są w gestii instytucji, które się w to przedsięwzięcie włączyły, będą stopniowo udostępniane, przede wszystkim dla celów edukacyjnych" - powiedziała Hall.
Jak dodała, w procesie edukacyjnym nic nie zastąpi osobowości charyzmatycznego nauczyciela, ale "w dzisiejszych czasach najlepiej, żeby ta edukacja była też wsparta przez nowoczesne technologie".
Wiceprezes zarządu PAP Maciej Świrski podkreślił, że portal, tak jak PAP, przekazuje rzetelne informacje, pozbawione ocen i komentarzy. "Przekazujemy informację historyczną bez żadnego komentarza. Wiadomo, że postacie historyczne nawet do dzisiaj są kontrowersyjne. W portalu znalazły się wyłącznie czyste informacje, bez żadnego komentarza. Tak, jak przekazywane są informacje PAP" - dodał.
Portal przygotował Zespół Infografiki PAP Net we współpracy z Centralnym Archiwum Wojskowym, Programem III Polskiego Radia, Biblioteką Narodową i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Przedsięwzięciu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. ULA
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.