Kolekcja egipskich antyków spłonęła w pożarze muzeum w Brazylii | Nauka w Polsce

Kolekcja egipskich antyków spłonęła w pożarze muzeum w Brazylii

Fot. PAP/ EPA/ MARCELO SAYAO 02.09.2018

Ministerstwo Starożytności Egiptu poinformowało o zniszczeniu w pożarze całej kolekcji egipskich antyków, znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego Brazylii w Rio de Janeiro, którego budynek doszczętnie spłonął 2 września br.

Informację tę podał serwis internetowy Ahram Online.

Jak poinformował Mostafa Waziri, Sekretarz Generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, pożar rozprzestrzenił się na cały budynek, objął wszystkie sale wystawowe i zniszczył je wraz z zawartością, w tym salę zawierającą ok. 700 starożytnych artefaktów pochodzących z Egiptu.

W kolekcji egipskiej Muzeum Narodowego Brazylii znajdowały się m. in. egipskie mumie i starożytne artefakty, zakupione od handlarzy antyków przez Piotra I, cesarza Brazylii w latach 1822-1831, który jako portugalski książę-regent w 1822 roku ogłosił utworzenie samodzielnego Cesarstwa Brazylii (1822-1889 r.).

Egipskie służby dyplomatyczne współpracują obecnie z kierownictwem Działu Egipskiego Narodowego Muzeum Brazylii w celu dokładnej identyfikacji zniszczeń w egipskich eksponatach.

Muzeum mieszczące się w budynku dawnej rezydencji portugalskiej rodziny królewskiej w Rio de Janeiro, którego budowę rozpoczęto w 1808 roku, było najstarszą instytucją naukową w Brazylii, a w jego zbiorach znajdowało się ponad 20 milionów eksponatów.

Jak poinformował Sergio Sa Leitao, Minister Kultury Brazylii, pożar, który zniszczył budynek muzeum oraz ok. 90 procent eksponatów prawdopodobnie został spowodowany przez zwarcie instalacji elektrycznej lub mały papierowy balon na gorące powietrze, który mógł wylądować na dachu budynku. (PAP)

jot/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera