Urząd Patentowy chce stworzyć bazę polskiej własności intelektualnej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Stworzenie Narodowego Banku Własności Intelektualnej - bazy danych o polskich wynalazkach oraz innych rozwiązaniach zorientowanych na komercjalizację - postulowali przedstawiciele Urzędu Patentowego we wtorek podczas posiedzenia sejmowej komisji cyfryzacji.

Jak tłumaczył podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Piotr Brylski, radca prezesa Urzędu Patentowego RP, obecnie w Polsce nie ma jednego miejsca z dużą ofertą komercjalizacyjną. "Mamy odrębne portfolia technologii praw własności intelektualnej robione przez instytuty badawcze; urzędy marszałkowskie tworzą swoje bazy danych, firmy... Nie ma jednego miejsca, gdzie - zwłaszcza biznes - może sięgnąć, żeby przejrzeć w danej, potrzebnej mu specjalizacji operacyjnej, jakie ma dostępne technologie" - mówił.

Aby wypełnić tę lukę, Urząd Patentowy proponuje utworzenie Narodowego Banku Własności Intelektualnej (NBWI) - ogólnodostępnej bazy danych o powstających w Polsce wynalazkach oraz innych, zorientowanych na komercjalizację rozwiązaniach, autorstwa krajowych twórców.

Brylski podkreślał, że aby NBWI miało szansę powodzenia, musiałby zostać wprowadzony - chociaż w częściowej skali - obowiązek informacyjny, który zobowiąże twórców technologii do wprowadzania informacji do bazy danych. Jako przykład podał bank własności intelektualnej działający na Tajwanie.

"Na Tajwanie obowiązek informacyjny ma gracz publiczny" - powiedział dodając, że chodzi o "wynalazek, technologię czy utwór, który powstaje za pieniądze podatnika - czyli np. na uczelni publicznej, w państwowym instytucie badawczym, w państwowym przedsiębiorstwie, spółce skarbu państwa".

Jak tłumaczył, jeśli np. dana technologia ma tam być wystawiona na sprzedaż bądź zaoferowana inwestorowi, wówczas jej twórca ma obowiązek stworzyć opis technologii, określić możliwości jej zastosowania, potencjalny kręg odbiorców i cenę.

Jak podkreślił przedstawiciel Urzędu Patentowego, baza takich danych w Polsce mogłaby być również prezentowana potencjalnym inwestorom zagranicznym.

"Wydaje nam się, że jeśliby istniał jeden duży, aktualizowany zbiór tego potencjału polskiej innowacyjności, to on mógłby być też używany przez państwo polskie na zewnątrz" - stwierdził.

Przedstawiciele Urzędu Patentowego nie określili szacunkowych kosztów dotyczących powołania NBWI. (PAP)

autorka: Katarzyna Florencka

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek na konferencji EU Innovation Journey'25, w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Minister Kulasek: UE ma zasoby, by być liderem innowacji

  •  Warszawa, 12.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Dyrektor agencji SME Keith Sequeira podczas otwarcia międzynarodowej konferencji EU Innovation Journey'25 w centrum konferencyjnym The Tides w Warszawie, 12 bm. Wydarzenie gromadzi liderów deep tech i kluczowych graczy w dziedzinie innowacji, a jego celem jest opracowanie rozwiązań służących zmniejszeniu luki innowacyjnej w Europie. PAP/Piotr Nowak

    Konferencja “Innovation Journey”/ Innowacje ważne dla UE jak nigdy wcześniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera