Żyjący na dużej wysokości Szerpowie dostarczają do tkanek większą ilość krwi i tlenu – pokazała naukowa wyprawa na Mount Everest. Zdaniem naukowców odkrycie może pomóc w leczeniu ciężko chorych pacjentów.
Szerpowie znani są głównie ze swojej zdolności do stosunkowo łatwego wspinania się na szczyty Himalajów, gdzie mocno spada dostępność tlenu.
Chociaż przedstawiciele populacji żyjących na nizinach, a nawet mieszkańcy innych gór, np. Andów, radzą sobie z niedoborem tlenu na większej wysokości przez wzrost produkcji hemoglobiny, to organizmy Szerpów z tego mechanizmu nie korzystają.
Aby odkryć ich tajemnicę, naukowcy z University College London zorganizowali obejmujący wyprawę w Himalaje eksperyment z udziałem Szerpów i osób z terenów nizinnych.
Badacze obserwowali organizmy ochotników w Londynie, w Katmandu na wysokości 1,3 km i w bazie na Mount Everest na wysokości 5,3 km.
Okazało się, że kiedy wraz z wysokością spada stężenie tlenu w atmosferze, u Szerpów pojawia się zwiększony przepływ niosącej tlen krwi.
To dużo lepsze przystosowanie, niż zwiększanie ilości hemoglobiny, ponieważ jej wyższe stężenie zagęszcza krew i zwiększa ryzyko powstania niebezpiecznych zakrzepów.
Odkryty mechanizm nie jest pierwszym przystosowaniem znalezionym u Szerpów. W ubiegłym roku odkryto, że ich mięśnie lepiej wykorzystują tlen.
Zdobyta wiedza może znaleźć praktyczne zastosowania w medycynie. Zdaniem badaczy może pomóc w opracowaniu nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych dla pacjentów poddanych intensywnej terapii.
„Mechanizm zidentyfikowany w tym badaniu polegający na zwiększonym przepływie krwi i transporcie tlenu do tkanek wskazuje na możliwe, nowe sposoby poprawy dostępności tlenu u ciężko chorych osób” - mówi dr Edward Gilbert-Kawai, jeden z autorów pracy opublikowanej w piśmie „Experimental Physiology”.
„Dalsze badania powinny pozwolić na ustalenie mechanizmów komórkowych stojących za zaobserwowanymi reakcjami. Zrozumienie i odtworzenie mechanizmów obecnych u ludzi najlepiej przystosowanych do życia przy ograniczonym stężeniu tlenu może doprowadzić do odkrycia reakcji, które poddadzą się działaniu leków w czasie terapii krytycznie chorych pacjentów” - wyjaśnia badacz.
Więcej informacji: https://physoc.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1113/EP087236
PAP - Nauka w Polsce
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.