Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
31.08.2018 aktualizacja 31.08.2018

Młodzi Anglicy nie będą mogli kupować napojów energetycznych?

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Anglii rozważane jest wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów energetycznych osobom do 18. roku życia. Właśnie rozpoczęto konsultacje społeczne w tej sprawie.

Jako główny powód wymienia się względy zdrowotne. Napoje energetyczne zawierają duże ilości cukru oraz kofeiny, co sprzyja – jak się podejrzewa – otyłości, próchnicy, migrenom, bezsenności oraz zaburzeniom zachowania u dzieci.

Konsultacje społeczne mają przede wszystkim rozstrzygnąć czy zakaz ten należy wprowadzić dla osób poniżej 16. czy 18. roku życia. Wiele sklepów w Wielkiej Brytanii już teraz z własnej inicjatywy ograniczyło sprzedaż napojów energetycznych dzieciom i młodzieży, która nie ukończyła jeszcze 16 lat.

Z danych opublikowanych przez brytyjskie ministerstwo zdrowia wynika, że nastolatki w Wielkiej Brytanii wyróżniają się o 50 proc. większym spożyciem napojów energetycznych niż w innych krajach Europy. Tymczasem napoje te zawierają one więcej cukru i kofeiny aniżeli inne dostępne na rynku.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała, że otyłość jest jednym z największych wyzwań, dlatego trzeba podjąć działania ograniczające spożycie cukru przez dzieci i młodzież.

Napoje energetyczne zawierają zwykle 80 mg kofeiny w 250 ml pojemności. Przykładowo w puszcze coca coli o pojemności 330 ml są 32 mg kofeiny, a w diet coke – 42 ml.

Prezes Royal College of Paediatrics and Child Health prof. Russell Viner przekonuje, że napoje energetyczne nie mają żadnej wartości odżywczej. „Niepokojące jest zatem, że młodzi ludzie mogą je tanio kupować i często konsumować” – dodaje.

Reprezentujący producentów Energy Drinks Europe argumentuje, że napój energetyczny o pojemności 250 ml zawiera tyle samo kofeiny co filiżanka kawy, a cukru ma tyle samo co inne napoje.

Zwraca się uwagę również na to, że napoje energetyczne można kupować w automatach, nad którymi nikt nie ma kontroli.

PAP - Nauka w Polsce

zbw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022