Cechy osobowości zmieniają się wraz z wiekiem

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Na przestrzeni lat zmienia się natężenie poszczególnych cech osobowości człowieka. Ogólna struktura osobowości pozostaje jednak bez zmian – wynika z badania opublikowanego na łamach „Journal of Personality and Social Psychology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Houston (USA) w ramach długoterminowego badania osobowości porównywali natężenie indywidualnych cech osobowości u tych samych badanych w różnych okresach życia – w wieku nastoletnim i 50 lat później.

Doszli do wniosku, że wraz z wiekiem ludzie dojrzewają, co objawia się zmianami w obrębie poszczególnych cech osobowości. Ich ogólny profil osobowości, czyli układ wspomnianych cech, pozostaje jednak niezmienny bez względu na upływ czasu.

„Zestawienie cech osobowości pozostaje dość spójne. Ludzie, którzy są bardziej sumienni od innych w wieku 16 lat, są też bardziej sumienni od innych w wieku 66 lat. Aczkolwiek wraz z upływem czasu prawie każdy z nas staje się bardziej sumienny, emocjonalnie stabilny i ugodowy” – komentuje dr Rodica Damian, koordynatorka badania.

W projekcie brało udział ponad 1,5 tys. osób, które wypełniały kwestionariusze mierzące pięć głównych cech osobowości: ekstrawersję, neurotyczność, otwartość na doświadczenie, sumienność i ugodowość – tzw. Wielką Piątkę.

Naukowcy ustalili, że w przypadku niektórych osób cechy osobowości zmieniają się w sposób bardziej dynamiczny. W przypadku innych natomiast zmiany zachodzą znacznie wolniej i mają mniejsze nasilenie.

Choć większość osób wraz z wiekiem dojrzewa i staje się bardziej przystosowana do otoczenia, u niektórych ludzi rozwijają się skłonności postrzegane jako niekorzystne, a nawet szkodliwe.

Więcej informacji na temat badania można znaleźć pod adresem: http://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fpspp0000210.

PAP - Nauka w Polsce

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera