Sonda InSight pokonała już ponad połowę drogi do Marsa

Artystyczna wizja sondy InSight w trakcie podróży do Marsa. Sonda znajduje się we wnętrzu aerodynamicznej kapsuły. Źródło: NASA/JPL-Caltech.
Artystyczna wizja sondy InSight w trakcie podróży do Marsa. Sonda znajduje się we wnętrzu aerodynamicznej kapsuły. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Po pokonaniu przez sondę InSight połowy dystansu do Marsa przeprowadzono testy jej instrumentów i wszystkie działają poprawnie - poinformowała NASA. InSight to kolejna amerykańska misja kosmiczna, której celem jest lądowanie na powierzchni Marsa.

Sonda InSight została wystrzelona z Ziemi 5 maja b.r., a lądowanie na powierzchni Czerwonej Planety zaplanowano na 26 listopada. Do tej pory sonda pokonała 277 milionów kilometrów w ciągu 107 dni od momentu startu (stan na 20 sierpnia). Czeka ją jeszcze 208 milionów kilometrów podróży, które ma przelecieć w 98 dni.

Lądowanie nastąpi na obszarze o nazwie Elysium Planitia. InSight będzie pierwszą misją, której zadaniem będzie przyjrzenie się wnętrzu Marsa. Nazwa InSight to skrót od Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport.

Okres podróży sondy wykorzystywany jest przez zespół kontroli misji nie tylko do przygotowań do lądowania, ale także do testów poszczególnych podsystemów sondy kluczowych dla operacji lądowania, a potem działania na powierzchni planety. W szczególności sprawdzono sejsmometr, który będzie służyć do detekcji trzęsień gruntu marsjańskiego. Sejsmometr oraz inne instrumenty naukowe przeszły wszystkie testy udanie.

Na pokładzie sondy znajduje się także sprzęt polskiej konstrukcji. Firma Astronika opracowała urządzenie, które wbije się na pięć metrów w głąb gruntu (Kret HP3). Polacy są odpowiedzialni za cały mechanizm, który będzie służył do wbicia się pod powierzchnię, natomiast urządzenia pomiarowe na nim zamontowane są produkcji Niemieckiej Agencji Kosmicznej. (PAP)

cza/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera