Uczelnie i instytucje

Kalisz/ PWSZ dostała milion złotych unijnej dotacji na studia dualne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Milion złotych unijnej otrzymała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu na uruchomienie studiów dualnych. "Studenci będą się kształcić i jednocześnie pracować w swoim zawodzie, otrzymując za to wynagrodzenie" – poinformował we wtorek PAP rektor uczelni prof. Andrzej Wojtyła.

Rektor powiedział, że studia dualne są odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy.

"Projekt jest skierowany do studentów, którzy rozpoczną naukę w kaliskiej PWSZ w roku akademickim 2018/2019 na kierunku mechanika i budowa maszyn" – poinformował Wojtyła.

Możliwość podjęcia studiów dualnych na razie będzie miało 30 studentów. Na pierwszym roku wezmą udział w zajęciach dydaktycznych, a na drugim w jednym tygodniu będą się uczyli, a w kolejnym - pracowali.

"Jeszcze przed rozpoczęciem płatnego stażu każdy kandydat będzie uczestniczył w specjalnie przygotowanych wizytach studyjnych, w trakcie których zapozna się z poszczególnymi przedsiębiorstwami oraz wytwarzanymi przez nie produktami" – powiedział pełnomocnik rektora ds. studiów dualnych i współpracy z gospodarką Artur Kijewski.

Studenci będą otrzymywali stypendium stażowe w wysokości około 14 zł za godzinę. Uczelnia pokryje też koszty ubezpieczenia i dojazdów do zakładów pracy.

W program studiów dualnych – jak poinformował Kijewski - chce się zaangażować kilkanaście firm z Kalisza, Ostrowa, Ostrzeszowa, Pleszewa i okolicznych miejscowości. Listy intencyjne dotyczące współpracy podpisały już przedsiębiorstwa: Teknia Kalisz, Mahle Behr Ostrów Wlkp., Meyer Tool Poland oraz Pratt & Whitney Kalisz.

Studia dualne są dziewiątym realizowanym przez kaliską uczelnię programem dofinansowanym z funduszy unijnych - ich całkowita wartość przekracza 15 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce, Ewa Bąkowska

bak/ wus/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    W Politechnice Krakowskiej powstał mobilny skaner pozwalający sklasyfikować urobek górniczy

  • 05.04.2024. Collegium Novum UJ. PAP/Jerzy Ochoński

    Kraków/ UJ wraz z europejskimi uczelniami uruchomi nowy kierunek dot. zrównoważonego rozwoju

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera