Fenicka krew płynie w żyłach mieszkańców wybrzeży Morza Śródziemnego

Co siedemnasty mężczyzna mieszkający na wybrzeżach Morza
Śródziemnego może być w prostej linii potomkiem fenickich kupców -
dowodzą najnowsze badania genetyczne opublikowane w "American
Journal of Human Genetics".

Fenicjanie dali światu nie tylko alfabet i fenicką purpurę. Okazuje się, że pozostawili po sobie również sporą pulę genów. Dowodzą tego badania genetyczne pod patronatem National Geographic i konsorcjum naukowego IBM\\'s Genographic Project. Zgodnie z wynikami badań jeden na 17 mężczyzn zamieszkujących w basenie Morza Śródziemnego może mieć fenickiego przodka.

Badania były możliwe dzięki opracowaniu przez IBM\\'s Genographic Project nowej analitycznej metody wykrywającej nieznaczny nawet wpływ historycznych migracji na pulę genetyczną mieszkańców danego regionu. Pierwszym zadaniem, jakie postawili przed sobą twórcy metody, było prześledzenie genetycznego dziedzictwa kolonizatorów fenickich.

Fenicjanie byli ludem, który prężnie rozwijał się w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą. Jako znakomici żeglarze i kupcy, zmonopolizowali handel w obrębie Morza Śródziemnego. Wywodzili się z terytorium dzisiejszego Libanu, jednak osiedlali się w całym basenie Morza Śródziemnego - aż po dzisiejszą Hiszpanię i Tunezję. W Afryce północnej, na terenie obecnej Tunezji, znajdowała się najpotężniejsza spośród fenickich kolonii, Kartagina, która toczyła krwawe wojny z Rzymem.

"Kiedy zaczęliśmy badania, nie wiedzieliśmy nic o profilu genetycznym Fenicjan. Jedynym przewodnikiem była historia - wiedzieliśmy tylko, gdzie się osiedlali, a gdzie nie. Ale ta prosta informacja okazała się wystarczająca. Dzięki niej, z pomocą współczesnej genetyki, wyśledziliśmy ten zaginiony lud" - opowiada jeden z prowadzących badania, Chris Tyler-Smith z amerykańskiego The Wellcome Trust Sanger Institute.

Analizy genetyczne skupiają się na chromosomie Y, obecnym wyłącznie u mężczyzn. Okazało się, że określone elementy tego chromosomu były bardzo powszechne u części mężczyzn zamieszkujących w miejscach dawnych kolonii fenickich, natomiast dużo rzadziej występowały w innych regionach.

Jak podsumowują badacze, Fenicjanie pozostawili w dzisiejszej populacji śródziemnomorskiej co najmniej 6 proc. swoich genów. Statystycznie jeden chłopiec w każdej klasie szkolnej od Cypru do Tunezji może być bezpośrednim potomkiem fenickich kupców. KRX

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera