Szwajcarski badacz morskich głębin i odkrywca, inżynier Jacques
Piccard, który zszedł na głębokość 10916 metrów, zmarł w sobotę w
Szwajcarii w wieku 86 lat - poinformowali przedstawiciele Solar
Impulse, projektu samolotu słonecznego, którego jednym z
inicjatorów jest syn zmarłego Bertrand Piccard.
Jacques Piccard, urodzony 28 lipca 1922 roku w Brukseli, kontynuował "dzieło swego ojca, fizyka Auguste\\'a Piccarda, wynalazcy balonu stratosferycznego i batyskafu".
W swoim ulepszonym batyskafie Jacques Piccard zbadał dno Rowu Mariańskiego, schodząc 23 stycznia 1960 roku na głębokość 10916 metrów.
Jeden z jego batyskafów, "Trieste", kupiła w 1957 roku Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych.
Piccard zbudował także cztery mezoskafy, służące do schodzenia na mniejsze głębokości, m.in. pierwszy podwodny turystyczny statek, który schodził na dno jeziora Genewskiego z okazji szwajcarskiej Wystawy Krajowej w 1964 roku.
Szwajcarski inżynier dla każdego ze swoich statków podwodnych osobiście wykonywał obliczenia i kierował ich budową.
Pasjonowały go badania oceaniczne i ochrona mórz. W 1969 roku badał Prąd Zatokowy (Golfsztorm) na długości 3 tysięcy km.
Największym jego osiągnięciem było odkrycie żywych organizmów na dnie Rowu Mariańskiego, co pociągnęło w rezultacie za sobą zakaz składowania odpadów nuklearnych w rowach morskich - pisze w nekrologu Solar Impulse. KLM
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.