
Obsikujące drzewa i latarnie, małe psy wyżej unoszą nogi, by zapachowy ślad moczu sugerował, że zostawiło go większe zwierzę – informuje "Journal of Zoology”.
Duża część informacji o otaczającym świecie, jakie trafiają do mózgu psa, dotyczy zapachów. Oddając mocz, dorosłe samce zostawiają zapachowy ślad, dzięki któremu inne psy - zarówno potencjalni rywale, jak i partnerki - poznają ich wiek, płeć i stan zdrowia, obwąchując drzewa, hydranty czy latarnie.
Psy wolą znaczyć moczem pionowe powierzchnie, ponieważ z wyżej położonego miejsca powietrze roznosi zapach dalej. Poza tym wysokość, na której znajduje się zapachowy ślad, dostarcza informacji, jak duży jest pies, który go zostawił. Biorąc pod uwagę ogromne różnice pomiędzy rasami, to bardzo ważna informacja – wielkość przekłada się na siłę i zdolność do dominacji.
Kąt, pod jakim pies podnosi tylną łapę podczas oddawania moczu, jest pod jego kontrolą i wpływa na wysokość, do której sięga strumień moczu. Zespół Betty McGuire z Cornell University w Ithaaca (USA) filmował grupę psów różnych ras i rozmiarów podczas oddawania moczu na pionową powierzchnię. W każdym przypadku zmierzono także wysokość smugi moczu.
Wyniki sugerują, że małe psy zdają sobie sprawę, że ich rozmiary są skromniejsze od innych zwierząt w otoczeniu. Mają bowiem tendencję do trzymania nóg znacznie wyżej i do tyłu, dzięki czemu strumień moczu trafia wyżej. Wydaje się, że psy próbują stworzyć u innych osobników wrażenie bycia większymi i bardziej znaczącymi.(PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.