Światło emitowane przez czerwone diody LED może pomóc w
wygładzaniu skóry, wpływając na oddziaływanie pomiędzy zawartymi w
niej białkami i wodą - informuje "New Scientist".
Elastyna, włókniste białko, które nadaje skórze elastyczność i przeciwdziała zmarszczkom, jest z natury hydrofobowa. Jednak z wiekiem na włóknach elastyny osadzają się kwasy tłuszczowe, aminokwasy i sole wapnia, przez co stają się one hydrofilowe. Tak zmienione włókna łatwo przyklejają się do otaczających tkanek, co zmniejsza elastyczność skóry.
Jak wykazały wcześniejsze badania, czerwone światło o długości fali około 670 nanometrów sprawia, że cząsteczki wody otaczające hydrofilową substancję stają się bardziej ruchliwe. Sommer i Zhu zaczęli więc naświetlać delikatną skórę otaczającą oczy mocnymi, czerwonymi diodami LED. Po 10 miesiącach naświetlania (90 sekund dziennie) zmarszczki uległy wyraźnemu zmniejszeniu i skóra wyglądała młodziej.
Naświetlanie czerwonymi diodami stosowano już wcześniej w leczeniu uszkodzeń oka oraz ran skóry. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.