Transseksualizm może mieć podłoże genetyczne

Wariant genu, od którego zależy działanie testosteronu może mieć
związek z występowaniem transseksualizmu u mężczyzn -
zaobserwowali naukowcy z Australii. Informację podaje serwis New
Scientist.

Zdaniem autorów pracy, nie jest to jedyny gen powiązany z transseksualizmem mężczyzn. Świadczy jednak o istnieniu genetycznego podłoża tego zaburzenia.

Transseksualizm jest zaburzeniem identyfikacji płciowej. Osoby transseksualne uważają, że ich płeć psychiczna jest niezgodna z płcią biologiczną, czyli z budową ciała (której nie akceptują). To tak, jakby kobietę "uwięzić" w ciele mężczyzny i odwrotnie.

Dokładne przyczyny transseksualizmu nie są znane. Badania wskazują jednak, że ma on silne podłoże biologiczne. Udało się np. zaobserwować, że niektóre struktury mózgu transseksualnych mężczyzn bardziej przypominają swoje odpowiedniki w mózgach kobiecych. W lipcu tego roku badacze z Austrii poinformowali o odkryciu związku między genem regulującym metabolizm hormonów płciowych a transseksualizmem u kobiet.

Teraz naukowcy z Monash University w Melbourne powiązali inny gen z występowaniem tego zaburzenia u mężczyzn. Testy genetyczne przeprowadzono w grupie 112 transseksualnych mężczyzn oraz 258 osób bez tego zaburzenia. Badacze skupili się przy tym na analizie trzech genów związanych z rozwojem płci.

Okazało się, że mężczyźni transseksualni, czyli tacy, którzy psychicznie czują się kobietami, częściej posiadali dłuższą wersję genu receptora androgenowego, odpowiedzialnego za efekty działania testosteronu. Wiadomo, że gdy jest on dłuższy, to testosteron wywiera na komórki słabszy wpływ.

Słabsze oddziaływanie testosteronu na mózg męskiego płodu może zaburzać rozwój tożsamości płciowej jeszcze w łonie matki, spekuluje prowadzący badania prof. Vincent Harley.

Praca ta wspiera teorię, zgodnie z którą transseksualizm jest uwarunkowany czynnikami biologicznymi, a nie psychospołecznymi oddziałującymi w dzieciństwie. Naukowcy uważają jednak, że biologiczne podłoże tego zaburzenia jest różne u różnych ludzi.

Więcej na ten temat można przeczytać w piśmie "Biological Psychiatry". JJJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera