Alergia może chronić przed nowotworami

Alergia może mieć swoją dobrą stronę - mniejszą wrażliwość na
niektóre nowotwory - twierdzą autorzy artykułu, zmieszczonego na
łamach "The Quarterly Review of Biology".

Badacze z Cornell University sugerują, że nadaktywność układu odpornościowego w alergii może ułatwiać pozbywanie się niepożądanych cząsteczek o działaniu rakotwórczym lub przenoszących rakotwórcze związki z najbardziej narażonych na takie kontakty narządów. Ponadto alergia może służyć jako sygnał ostrzegawczy, który zawiadamia, że w otoczeniu są substancje, których należy unikać.

Naukowcy od dawna podejrzewali, że istnieje związek pomiędzy alergiami a rakiem, jednak szeroko zakrojone badania dawały mieszane, a niekiedy sprzeczne wyniki. Dowodzono zarówno częstszego, jak i rzadszego występowania nowotworów wśród alergików, były także prace, z których wynikało, że nie ma żadnego związku.

Próbując to wyjaśnić, zespół z Cornell przeanalizował niemal 650 wcześniej wykonanych badań z ostatnich 50 lat. Okazało się, że prace stwierdzające rzadsze występowanie nowotworów w przypadku alergii dotyczyły głownie guzów tych narządów, które wchodzą w bezpośredni kontakt ze światem zewnętrznym jak usta, gardło, jelito i odbyt, skóra, szyjka macicy, trzustka czy komórki glejowe mózgu. Podobnie tylko alergie związane z tkankami wystawionymi na bezpośrednie działanie środowiska - jak egzema, pokrzywka, katar sienny, alergie na zwierzęta i pokarmy - wiązały się z rzadszym zapadaniem na nowotwory.

Natomiast w przypadku "wewnętrznych" nowotworów w rodzaju raka piersi, guzów wywodzących się z opon mózgowych, prostaty czy szpiku podobną zależność stwierdzano znacznie rzadziej.

Specjalnym przypadkiem jest rak płuc, któremu astma wydaje się sprzyjać. Zdaniem autorów, wynika to z tego, że w jej przypadku utrudnione jest usuwanie z płuc śluzu, który utrudnia eliminację rakotwórczych substancji.

Naukowcy proponują przeprowadzenie badania, które wyjaśniłyby, czy leczenie objawów alergii przynosi nam w ostatecznym rachunku więcej szkody, czy pożytku. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera