
Dr hab. Miłowit Kuniński, historyk filozofii i filozof polityki zmarł w sobotę w Krakowie w wieku 72 lat – poinformowano w poniedziałek na stronie internetowej prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent złożył najbliższym zmarłego "najszczersze wyrazy współczucia".
Naukowiec zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.
Dr hab. Miłowit Kuniński był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2004-2013, a także Wyższej Szkoły Biznesu NLU w Nowym Sączu w latach 2002-2008 i 2013-2016. Mimo choroby był aktywnym członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie, w sekcji Edukacja, młode pokolenie, sport. Pełnił funkcję prezesa Ośrodka Myśli Politycznej.
Instytut Filozofii UJ, którego był wieloletnim pracownikiem oraz wicedyrektorem i dyrektorem w latach 2006-2012 napisał, że prof. Kuniński był wybitnym, szeroko znanym w Polsce filozofem polityki, a także wszechstronnym badaczem historii myśli politycznej, filozofii kultury, historii filozofii nowożytnej i współczesnej.
Opublikował m.in. "Myślenie modelowe w socjologii Maxa Webera" (Kraków 1980), "Wiedza, etyka i polityka w myśli F.A. von Hayeka" (Kraków 1999), "O cnotach, demokracji i liberalizmie rozumnym" (2006). Pod jego redakcją ukazały się wybory pism Mirosława Dzielskiego "Bóg - wolność - własność" i Adama Krzyżanowskiego "Chrześcijańska moralność polityczna", a także praca zbiorowa "Totalitaryzm a zachodnia tradycja".
Miał w swoim dorobku ponadto kilkadziesiąt artykułów opublikowanych w kraju i za granicą, brał udział w wielu konferencjach krajowych i zagranicznych, wykładał w znanych uniwersytetach europejskich (Wielka Brytania i Holandia) oraz na uniwersytecie w stanie Utah (USA).
Jego wykłady w Instytucie Filozofii UJ cieszyły się ogromnym uznaniem, umiał bowiem nawiązać ze słuchaczami bliski kontakt; pod jego kierunkiem powstało wiele prac magisterskich oraz kilka rozpraw doktorskich. „W osobie Profesora Miłowita Kunińskiego żegnamy wybitnego filozofa i wychowawcę kilku pokoleń filozofów polskich” - napisano w nekrologu na stronie IF UJ.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.