Portret zegarmistrza króla Stanisława Augusta w zbiorach Zamku Królewskiego

Portret nadwornego zegarmistrza króla Stanisława Augusta -
Franciszka Gugenmusa, pochodzący z 1810 roku, został przekazany we
wtorek Zamkowi Królewskiemu w Warszawie.

To jedyny portret Gugenmusa, jaki istnieje. Obraz do niedawna znajdował się w prywatnej kolekcji.

"To dzieło niezwykłe, namalowane przez jednego z najwybitniejszych polskich portrecistów przełomu XVIII i XIX wieku - Kazimierza Wojniakowskiego, ucznia Marcella Bacciarallego. To dla nas wielki skarb, który już niedługo znajdzie swoje miejsce w jednej z sal Apartamentu Królewskiego" - powiedział na wtorkowej prezentacji obrazu dyrektor Zamku Królewskiego, Andrzej Rottermund.

Gugenmus (1740-1820) był przedstawicielem słynnej rodziny zegarmistrzów warszawskich. Nadwornym zegarmistrzem króla Stanisława Augusta został w 1775 r. Związał się z Zamkiem na 45 lat, mieszkał na jego drugim piętrze, w pobliżu zegara wieżowego. Do stałych obowiązków Gugenmusa należała opieka nad nim, ale także nad innymi zegarami znajdującymi się królewskich rezydencjach.

W zamkowych zbiorach zachowały się zegary wykonane przez Franciszka Gugenmusa, m.in. zegar umieszczony nad lustrem w Sali Canaletta, zegar w formie wazy w Sali Dawnej Audiencjonalnej, a także zegar w kształcie sfery niebieskiej dźwigany przez Chronosa w Sali Rycerskiej.

Postać Gugenmusa uwieczniona została przez warszawskich pamiętnikarzy. "We fraku, w krótkich spodniach, w trzewikach ze sprzączkami, w białych pończochach, na głowie miał upudrowaną perukę z harcapem z tyłu, w ręku trójgraniasty kapelusz, którego nie używał do nakrycia głowy, lecz tylko kłaniał się znajomym" - pisał we "Wspomnieniach 1806-1830" Franciszek Salezy Dmochowski.

Gugenmus trafił też do literatury pięknej - Walery Przyborowski opisał go w powieści "Młodzi gwardziści" jako gorącego patriotę, dającego dowody swej odwagi podczas Powstania Kościuszkowskiego.

Autor obrazu, Kazimierz Wojniakowski (1772-1812), uznawany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy polskich przełomu XVIII i XIX w. Po studiach w Krakowie, od ok. 1790 roku, kontynuował naukę w Malarni prowadzonej przez Bacciarellego w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego specjalnością były przede wszystkim portety.

Obraz dla Zamku Królewskiego zakupiła firma Budimex SA.

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy o nagłówkach w internecie: kiedyś zwięzłość, teraz klikalność

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera