Pierwszy przypadek osoby, która od urodzenia nie potrafi poznawać
ludzi po głosie, zidentyfikowali naukowcy z University College w
Londynie. Opis przypadku zamieszczają w najnowszym wydaniu pisma
"Neuropsychologia".
Kiedy tylko może, KH unika odbierania telefonów. Opracowała specjalne sposoby radzenia sobie ze swoją przypadłością. Przez wiele lat odbierała tylko zamawiane rozmowy, ponieważ wtedy z góry wiedziała, kto zadzwoni. W latach 80. miała pracę, w której przedstawiała się inną wersją swego imienia niż w życiu prywatnym. Dzięki temu, w zależności od tego, której wersji używał rozmówca, mogła szybko rozpoznać, że dzwoni ktoś z pracy. Mimo swej dysfunkcji, KH udało się odnieść sukces zawodowy.
Chociaż towarzyszyła jej świadomość, że nie potrafi zrobić czegoś, co innym przychodzi z łatwością, to jednak KH bardzo długo nie potrafiła zrozumieć, na czym polega jej wada. Kiedyś przypadkiem w magazynie popularnonaukowym przeczytała artykuł na temat prozopagnozji - dysfunkcji mózgu, w wyniku której chorzy nie potrafią rozpoznawać innych osób na podstawie rysów twarzy. Wtedy olśniło ją, że cierpi na podobne schorzenie, tylko dotyczące rozpoznawania głosu.
Skontaktowała się wówczas z redakcją, a za jej pośrednictwem - z dr. Bradem Duchaine z University College London.
"Zdarza się, że ludzie zaczynają doświadczać problemów z rozpoznawaniem głosu, ale jest to skutek udaru lub innego uszkodzenia mózgu. Tym razem mamy do czynienia z pierwszym udokumentowanym przypadkiem kogoś, kto dorastał z tym problemem" - mówi Duchaine.
W trakcie badań Duchaine i Lucia Garrido poprosili KH o rozwiązanie szeregu testów dotyczących rozpoznawania twarzy, głosów, emocji w głosie, rozumienia mowy i odbierania muzyki.
KH z trudem usiłowała rozpoznać głosy sławnych aktorów i polityków, miała również ogromne kłopoty z nauczeniem się nowych głosów. W porównaniu z grupą kontrolną, która bez problemu rozpoznałą głos m.in. Margaret Thatcher, Davida Beckhama, Seana Connery\\'ego i kilku innych sławnych postaci brytyjskiego życia publicznego, KH potrafiła rozpoznać głos jedynie Seana Connery\\'ego.
Z drugiej strony, KH dobrze wypadła w innych testach, np. w rozpoznawaniu emocji zawartych w głosie, w rozróżnianiu wysokości dźwięków czy w nazywaniu instrumentów muzycznych.
Fonagnozja była dotąd udokumentowana u ludzi z uszkodzeniami mózgu w obrębie prawej półkuli. Jednak badanie mózgu KH za pomocą rezonansu magnetycznego nie wykryło żadnych uszkodzeń w obszarach związanych z rozpoznawaniem mowy i dźwięków. KRX
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.