Przenośne skanery do pobierania odcisków palców

Brytyjscy policjanci będą ustalać tożsamość osób zatrzymanych na
ulicy z pomocą przenośnych skanerów do pobierania odcisków palców -
pisze w poniedziałek dziennik "Guardian".

Po pobraniu odcisków, policja będzie mogła sprawdzić, czy podejrzany nie figuruje w krajowej bazie danych biometrycznych tzw. Ident1, zawierającej 7,5 mln próbek.

Według gazety wszystkie regionalne siły policyjne otrzymają skanery w ciągu najbliższych 18 miesiącach w ramach akcji MIDAS (ang. Mobile Identification At Scene), a projekt na pierwszym etapie kosztował będzie 30-40 mln funtów.

Podobne w działaniu urządzenie zostało przetestowane na małą skalę przez policję drogową. Pozwala ono na identyfikowanie skradzionych, nie mających ubezpieczenia lub technicznie niesprawdzonych pojazdów figurujących w policyjnej bazie danych, w oparciu o system rozpoznawania numerów rejestracyjnych.

Pomysłodawcy tego projektu twierdzą, że przenośny skaner pozwoli zaoszczędzić czas, ponieważ zatrzymanego nie trzeba będzie odprowadzać na posterunek policji w celu pobrania odcisków palców, zmniejszy liczbę błędnych zatrzymań i wyeliminuje niektórych podejrzanych z dalszych czynności śledczych.

Obrońcy praw człowieka argumentują, iż nowa technologia nasili inwigilację i zachęci policję do posługiwania się nią bez wyraźnej potrzeby.

"Nowa technologia zwiększy efektywność pracy policji, ale musi ona zadbać o to, by pobierać odciski tylko od osób, które podejrzewa o dokonanie wykroczenia i tylko wówczas, gdy nie może ustalić ich tożsamości" - powiedział "Guardianowi" Gareth Crossman z organizacji Liberty. ASW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera