Siarkowodór, gaz o charakterystycznym zapachu zgniłych jaj, może
obniżać ciśnienie tętnicze krwi - informuje "Science".
Jak jednak wykazali na przykładzie myszy naukowcy z Johns Hopkins University w Maryland, siarkowodór jest także wytwarzany przez komórki wyściełające naczynia krwionośne dzięki enzymowi o nazwie CSE. Gaz rozkurcza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Być może wynik badań doprowadzą do opracowania nowych metod leczenia nadciśnienia.
Myszy pozbawione enzymu CSE i nie wytwarzające siarkowodoru miały ciśnienie krwi wyższe o 20 procent od normalnych myszy, co odpowiadało poważnemu nadciśnieniu u ludzi. Także podanie leku rozkurczającego naczynia - metacholiny - nie przyniosło poprawy. Wydaje się, że metacholina działa za pośrednictwem siarkowodoru.
Dotychczas naukowcy znali rozkurczające naczynia krwionośne działanie innego gazu - tlenku azotu, a wykorzystujące ten mechanizm lekarstwa są stosowane od dawna. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.