
Naukowcy zidentyfikowali receptor serotoninowy, który może stać się celem leczenia u osób z zaburzeniami pamięci - informuje pismo "Neuron".
Gdy serotonina uwalniana jest z hipokampa podczas procesu uczenia się, wspomnienie dotyczące tego, czego się uczymy, jest wzmacniane. Podczas badań prowadzonych na myszach naukowcy z Columbia University Irving Medical Center (CUIMC) ustalili, że farmakologiczna stymulacja receptora serotoninowego 4 (5-HT4) prowadzi do poprawy pamięci.
Region hipokampa w mózgu odpowiada za tworzenie nowych wspomnień. Siła komunikacji pomiędzy neuronami w regionie CA1 tej struktury stanowi podstawę pamięci.
Naukowcy przeprowadzili badania optogenetyczne (pozwalające kontrolować aktywność neuronów za pomocą światła), by sprawdzić, w jaki sposób wpływ serotoniny na region CA1 hipokampa przekłada się na komunikację międzyneuronalną, tworzenie wspomnień i zachowanie gryzoni.
Okazało się, że uwolnienie większej ilości serotoniny powodowało wzmocnienie komunikacji komórek nerwowych w regionie CA1, a pamięć przestrzenna myszy ulegała wyraźnej poprawie. Gdy proces ten był blokowany, pamięć przestrzenna gryzoni ulegała upośledzeniu, co wskazuje, że serotonina w regionie CA1 nie tylko wzmacnia wspomnienia, ale jest niezbędna do normalnego funkcjonowania pamięci.
"Zebrane przez nas dane demonstrują silny wpływ serotoniny na pracę hipokampa i tworzenie wspomnień. Potwierdza to, że receptor serotoninowy 4 powinien być celem farmakoterapii u pacjentów z zaburzeniami poznawczymi" - podsumowują autorzy.(PAP)
koc/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.