Mózgi tancerzy reagują na muzykę szybciej, niż mózgi muzyków

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Profesjonalni tancerze reagują na zmiany w muzyce szybciej, niż profesjonalni muzycy. Funkcje mózgu tancerzy różnią się także podczas długotrwałego słuchania muzyki - wynika z badania szwedzkich naukowców.

O odkryciu poinformowano na stronie internetowej Uniwersytetu w Helsinkach (https://www.helsinki.fi/en/news/health/dancers-brains-react-quickly-to-changes-in-music-and-display-brain-frequencies-linked-to-emotion-and-memory-processes).

W ramach swojej rozprawy doktorskiej psycholożka Hanna Poikonen opracowała metody ułatwiające zrozumienia procesów, jakie taniec generuje w korze mózgowej człowieka. Następnie porównała funkcje mózgu profesjonalnych tancerzy i profesjonalnych muzyków z mózgami osób bez doświadczenia w tańcu czy muzyce.

Okazało się, że aktywność mózgu tancerzy różniła się od aktywności mózgu muzyków oraz osób z grupy kontrolnej. Było to szczególnie zauważalne podczas nagłych zmian w muzyce, długotrwałego słuchania muzyki i oglądania spektaklu tańca audiowizualnego.

„Mózgi tancerzy reagowały szybciej na zmiany w muzyce, a zmiany te były widoczna jako odruchy, czyli jeszcze zanim tancerz zdał sobie z nich sprawę na bardziej świadomym poziomie” - opowiada Poikonen.

„Odkryłam również, że mózgi tancerzy wykazują silniejszą synchronizację na niskich częstotliwościach theta (jeden z rodzajów fal mózgowych, występujący głównie podczas medytacji, transu, hipnozy, intensywnych marzeń sennych, intensywnych emocji, odczuwania silnego bólu - przyp. PAP). A synchronizacja theta jest powiązana z procesami emocji i pamięci, które są kluczowe dla wszystkich interakcji interpersonalnych i samozrozumienia” - dodaje badaczka.

Jak mówi, wyniki te potwierdzają wcześniejsze odkrycia wskazujące, że kora słuchowa i ruchowa tancerzy rozwija się w wyjątkowy, niespotykany u innych grup, sposób.

W badaniu Poikonen wykorzystała zmodyfikowane przez siebie metody EEG. Użyła potencjałów wywołanych (ERP) w celu zbadania wpływu szybkich zmian w muzyce na mózg w krótkim czasie oraz zmian w synchronizacji fazowej między dwoma kanałami elektrod podczas badania dynamiki korowej w czasie obserwacja tańca i muzyki w dłuższej perspektywie czasowej.

„Metody te można również zastosować do oszacowania skuteczności i opracowania nowych technik terapii ekspresyjnych, takich jak terapia tańcem. Mogą one stanowić część holistycznego planu leczenia dla takich stanów, jak choroba Parkinsona, demencja, autyzm oraz zaburzenia związane z bólem i nastrojem” - mówi autorka badania. (PAP)

kap/zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

  • Fot. Adobe Stock

    Otwarte pozycje w programie Junior Professional ESA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera