Dzieci, które dorastały słuchając muzyki razem z rodzicami, deklarują lepszą jakość relacji z matkami i ojcami, gdy osiągną dorosłość - stwierdzili naukowcy z Arizony (USA).
Praca na ten temat ukazała się w czasopiśmie „Journal of Family Communication” (https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/15267431.2018.1466783).
„Jeśli jesteś rodzicem, którego nastoletnie dziecko spędza większość czasu w podróży ze słuchawkami w uszach czy na uszach, zachęć je do ich odłączenia, a następnie podkręć głośność w radiu samochodowym i wspólnie słuchajcie czegoś, czym będziecie się mogli cieszyć wszyscy razem. Może to zdziałać cuda dla twoich przyszłych relacji z synem czy córką” - radzą autorzy badania z University of Arizona.
Zespół pod kierunkiem prof. Jake’a Harwood’a odkrył, że młodzi mężczyźni i kobiety, którzy w dzieciństwie - a szczególnie w okresie dojrzewania - dzielili się doświadczeniami muzycznymi z rodzicami, relacjonują, że mają dużo lepsze relacje z matkami i ojcami niż osoby, które takich doświadczeń nie miały.
„Rodzice wiedzą, że kiedy ma się małe dzieci, trzeba im śpiewać i grać - to buduje bliskość” - opowiada prof. Harwood. Podobnie jest z nastolatkami. „Z nimi także można z powodzeniem słuchać wspólnie muzyki lub dzielić się swoimi upodobaniami. Ma to jeszcze silniejszy wpływ na przyszłą więź” - uważa naukowiec.
Harwood zaprosił do badania grupę młodych dorosłych w wieku ok. 21 lat. Pytał ich o częstotliwość, z jaką angażowali się razem z rodzicami - jako dzieci (między 8 a 14 rokiem życia) - w takie działania, jak wspólne słuchanie muzyki, wspólne chodzenie na koncerty czy wspólne granie na instrumentach muzycznych. Uczestnicy mieli się także podzielić tym, jak postrzegają swoją relację z rodzicami w chwili obecnej.
„Byliśmy zainteresowani, czy muzyka, z jej ogromnym wpływem na życie dzisiejszych społeczeństw, może wpływać równie mocno i pozytywnie na relacje rodzic-dziecko" - tłumaczy Sandi Wallace, studentka Harwood’a i pomysłodawczyni omawianego badania.
Okazało się, że podczas gdy wspólne doświadczanie muzyki na wszystkich poziomach wiekowych było związane z lepszą percepcją jakości relacji rodzic-dziecko w wieku dorosłym, efekt ten był najbardziej widoczny w przypadku wspólnych doświadczeń muzycznych, które miały miejsce w okresie dojrzewania.
„W przypadku małych dzieci aktywność muzyczna jest dość powszechna: śpiewamy kołysanki, rymujemy razem - mówi Harwood. - W przypadku nastolatków jest to mniej powszechne, a szkoda”.
Harwood i Wallace mówią, że są dwa główne czynniki tłumaczące związek pomiędzy wspólnymi doświadczeniami muzycznymi i lepszą jakością relacji rodzinnych.
Pierwszym z nich jest koordynacja.
„Koordynacja, czy też synchronizacja, to coś, co zachodzi, gdy ludzie wspólnie grają muzykę lub razem jej słuchają - opowiada Harwood. - Kiedy grasz z rodzicem lub słuchasz z nim muzyki, często zaczynacie wykonywać razem inne zsynchronizowane czynności, np. tańczycie, śpiewacie. A, jak pokazują badania, wszystko to powoduje, że ludzie bardziej się lubią”.
Kolejnym sposobem, w jaki muzyka może wzmocnić jakość relacji, jest empatia.
„Wiele ostatnich badań wykazało, że muzyka potrafi wywoływać w ludziach bardzo silne emocje, a także, że wyzwala ona reakcje empatyczne w stosunku do osób, z którymi się jej słucha” - mówi Wallace.
Jak dodaje, ważne, aby rodzice dostrzegli, że wspólne doświadczanie muzyki z dziećmi nie musi być skomplikowane. W rzeczywistości już bardzo proste czynności, takie jak słuchanie muzyki podczas jazdy samochodem, mogą mieć ogromny wpływ na poprawę relacji. „Nawet lepszy niż bardziej formalne doświadczenia muzyczne, takie jak wspólne granie w zespole” - twierdzi Wallace.
Zdaniem autorów pracy, przyszłe badania powinny bliżej przyjrzeć się różnym formalnym i nieformalnym doświadczeniom muzycznym, a także zastanowić się, w jaki sposób muzyka może wpływać na jakość innych rodzajów relacji, w tym romantycznych związków partnerskich.
Na razie Wallace i Harwood zachęcają rodziców do zwiększenia interakcji muzycznych ze swoimi dziećmi, zwłaszcza z nastolatkami.
„Nie jest to oczywiście pewny przepis na idealny związek. Jednak każdy rodzic chce znaleźć sposób na poprawę swojej relacji z dzieckiem i utrzymanie jej przez długi czas. To może być jednak z opcji” - podsumowuje Wallece.(PAP)
kap/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.