UE zakaże stosowania pestycydów szkodliwych dla pszczół

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przedstawiciele państw członkowskich UE poparli w piątek propozycję Komisji Europejskiej zakazującą stosowanie poza szklarniami trzech pestycydów, określanych jako neonikotynoidy, ponieważ są one szkodliwe dla pszczół.

Trzy pestycydy to: imidakloprid, klotianidyna i tiametoksam. Neonikotynoidy będą dozwolone tylko w stałych szklarniach.

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis z zadowoleniem przyjął decyzję krajów członkowskich.

"Komisja zaproponowała te środki kilka miesięcy temu, na podstawie opinii naukowej Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Zdrowie pszczół ma dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ dotyczy bioróżnorodności, produkcji żywności i środowiska" - zaznaczył.

Rozporządzenie zostanie przyjęte przez Komisję Europejską w nadchodzących tygodniach i zacznie obowiązywać przed końcem roku.

W maju ubiegłego roku ekolodzy z Greenpeace Polska oraz polscy pszczelarze zaapelowali do resortu rolnictwa, by poparł zakaz stosowania toksycznych pestycydów szkodliwych dla pszczół. Greenpeace szacuje, że praca tych owadów w Polsce jest warta nawet 4 mld zł.

Przekazali wtedy resortowi petycję podpisaną przez ponad 60 tys. osób dot. wprowadzenia zakazu stosowania w Polsce toksycznych pestycydów szkodzących pszczołom.

Ekolodzy i pszczelarze wyjaśniają, że pestycydy z grupy neonikotynoidów negatywnie wpływają na system nerwowy i odpornościowy owadów, co ma wpływ na ich zdrowie i życie. Takie związki chemiczne paraliżują też zdolności komunikacyjne pszczół - nie mogą znaleźć one pożywienia bądź uli.

Zdaniem Greenpeace wiele badań pokazuje też, że neonikotynoidy stanowią poważne zagrożenia dla innych gatunków zwierząt, motyli, bezkręgowców a nawet ptaków.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ron/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera