Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
26.04.2018 aktualizacja 26.04.2018

Unijny grant ERA Chairs dla warszawskiego instytutu MIBMiK

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

2,5 mln euro otrzyma Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) z unijnego programu ERA Chairs. Dzięki grantowi naukowcy będą badać to, jak przekazywane są sygnały wewnątrz komórki.

Instytut zdobył 2,5 miliona euro w programie ERA Chairs H2020 na realizację 5-letniego projektu pt. „MOlecular Signalling in Health and Disease - Interdisciplinary Centre of Excellence”, akronim: MOSaIC. Jego celem jest stworzenie interdyscyplinarnego centrum doskonałości w badaniach nad mechanizmami przekazywania sygnałów wewnątrz komórek.

MIBMiK jest jednym z 13 laureatów w Europie i jedynym w Polsce, który uzyskał ten prestiżowy grant w 2018 r. - poinformowali przedstawiciele instytutu w przesłanym PAP w czwartek komunikacie.

Dzięki grantowi mają być zrealizowane zaawansowane badania podstawowe, niezbędne w poszukiwaniu nowych leków i terapii dla chorób neurologicznych, nowotworowych, kardiologicznych czy związanych z procesem starzenia. Realizując projekt MIBMiK zatrudni wysokiej klasy naukowca, który wraz z zespołem wzmocni potencjał naukowy placówki.

Celem ERA Chairs jest wspieranie rozwoju i potencjału badawczego instytucji w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Zwycięskie jednostki dostają finansowanie na zatrudnienie wybitnych ekspertów w swojej dziedzinie, wzmacniających instytucje naukowo i wspierających ich ogólny rozwój - wprowadzając sprawdzone w najlepszych europejskich ośrodkach rozwiązania oraz inicjując nowe trendy w zarządzaniu nauką.

„Przejrzysta procedura rekrutacyjna w otwartym, międzynarodowym konkursie jest kluczem do wyłonienia idealnego naukowca-menadżera, który będzie wspierał instytucję w rozwoju naukowym i organizacyjnym - skomentował dyrektor instytutu prof. Jacek Kuźnicki, kierownik Laboratorium Neurodegeneracji. - Przy wsparciu nowego lidera i nowozatrudnionych pracowników sfinansowane zostaną inicjatywy w zakresie zarządzania nauką, takie jak promocja otwartego dostępu do publikacji i danych naukowych, profesjonalna obsługa doradcza w obszarze komercjalizacji i wynalazków oraz nowoczesne zarządzanie zasobami ludzkimi” – dodaje.

W obecnej edycji programu ERA Chairs poza polskim instytutem wyróżnione zostały także ośrodki z Czech, Słowenii, Cypru, Litwy, Estonii, Słowacji, Portugalii i Luksemburga.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022