Pracownicy archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zakończyli obróbkę cyfrową <strong>47 tysięcy dokumentów z niemieckiego obozu Buchenwald</strong>, które znajdują się w zbiorach Polskiego Czerwonego Krzyża.
"Już wstępna analiza wykazała, że blisko 30 procent dokumentów dotyczy więźniów Auschwitz. Dzięki wysiłkowi archiwistów dotychczasowa baza danych o więźniach powiększona zostanie o kolejne, nieznane dotychczas nazwiska ofiar tego największego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego" - poinformował Mensfelt.
Zdaniem rzecznika nowe informacje pozwolą uzupełnić luki w wydawanych od kilku lat przez muzeum Księgach Pamięci z nazwiskami uwięzionych. Kierownik archiwum Wojciech Płosa dodał, że niejednokrotnie w dostępnych dokumentach obozowych widnieje tylko numer więźniarski i nic ponadto. "Dzięki nowym danym będzie można ustalić lub zweryfikować los wielu więźniów. Jest to cenne uzupełnienie naszej wiedzy o Auschwitz" - podkreślił Płosa.
Kolekcja dokumentów obozu koncentracyjnego Buchenwald to w formie cyfrowej 47197 dwustronnych skanów. Składa się z czterech rodzajów dokumentów zawierających dane polskich więźniów i więźniarek obozów koncentracyjnych, w tym: Auschwitz, Buchenwald, Ravensbrueck i Gross-Rosen.
Zdecydowaną większość, około 34átysięcy, stanowią tak zwane Haeftlings-Personal-Kartei, czyli karty personalne więźniów, sporządzone przez wydział zatrudnienia obozów Auschwitz i Buchenwald w okresie 1940-1945. Zawierają między innymi dane personalne więźnia, rysopis, adnotacje o ruchu więźnia między obozami, jego zatrudnieniu w komandach więźniarskich, w niektórych przypadkach z dołączoną fotografią więźnia.
Drugi rodzaj dokumentów to kartoteka obozu w Buchenwaldzie sporządzona prawdopodobnie w izbie pisarskiej kierownictwa obozu. Dotyczyła głównie więźniów bezpośrednio skierowanych do tego obozu oraz przeniesionych z obozu Dachau w okresie 1938-1942. Oprócz danych personalnych i informacji dotyczących uwięzienia wraz z jego przyczynami, zawiera także dane o przeniesieniach i zgonach więźniów.
W zbiorze znajdują się także kartoteki depozytów rzeczy więźniów, które zostały sporządzone w magazynie mienia więźniarskiego oraz kartoteka depozytów pieniężnych, záwyłączeniem tych, które zostały wraz z więźniem przeniesione do innego obozu. Oba rodzaje dokumentów dotyczą okresu 1939-1945.
Uzyskane materiały pojawią się w dostępnej na internetowej stronie muzeum elektronicznej bazie online (www.auschwitz.org.pl), zawierającej blisko 150 tysięcy znanych już nazwisk więźniów. Zostaną także przekazane Ośrodkowi Karta, realizującemu projekt "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką". Celem tego przedsięwzięcia jest imienne upamiętnienie obywateli polskich represjonowanych pod niemiecką okupacją w latach 1939-1945.
"Prace przeprowadzono na prośbę archiwum PCK, a cały projekt finansowo wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - dodał Mensfelt.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II -Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz członków innych narodów.
Obóz Buchenwald został założony przez Niemców w lipcu 1937 roku w Ettersbergu koło Weimaru w Turyngii (Niemcy). Działał do końca wojny. Naziści więzili w nim około 250 tysięcy osób. Zgładzili około 56 tysięcy osób. SZF
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.