Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
15.04.2018 aktualizacja 15.04.2018

Lublin/Spacery tematyczne i warsztaty w Ogrodzie Botanicznym UMCS

Fot. Bartosz Proll/ UMCS Fot. Bartosz Proll/ UMCS

Warsztaty, spotkania, spacery tematyczne z przewodnikiem znalazły się w programie letniego sezonu w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ogród, po zimowej przerwie, zostanie otwarty dla zwiedzających w niedzielę.

„To miejsce, które jest zielonym sercem Lublina. To nie jest typowy park, gdzie tylko sobie spacerujemy, tutaj też możemy się uczyć” – powiedziała dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS dr Grażyna Szymczak.

Ogród Botaniczny zostanie otwarty dla mieszkańców w niedzielę. W tegorocznym letnim sezonie zaplanowano wiele wydarzeń o charakterze edukacyjnym, rekreacyjnym i sportowym.

Pracownicy Ogrodu będą systematycznie organizować spacery tematyczne poświęcone m.in. znaczeniu i symbolice nazw różnych roślin, mało znanym roślinom jadalnym, korze drzew, roślinom midodajnym czy legendarnemu poszukiwaniu kwiatu paproci.

Zaplanowano też różne warsztaty m.in. warsztaty florystyczne dla seniorów, warsztaty z wykonywania kompozycji zielnych dla seniorów oraz ich wnuków, a dla dzieci zajęcia w Letniej Akademii Małego Przyrodnika. Będą też imprezy tematyczne jak np. Międzynarodowy Dzień Drzewa czy Święto Pszczół – edukacyjne wydarzenie plenerowe organizowane we współpracy z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych, a także specjalny bieg w Ogrodzie pod hasłem „Botaniczna Piątka”.

Tradycyjnie w Ogrodzie będzie też zorganizowane spotkanie w ramach Narodowego Czytania; w tym roku czytane będzie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Można będzie także zwiedzać znajdujący się na terenie Ogrodu zabytkowy Dworek Kościuszków. W drugiej połowie XVIII w. dworek ten był własnością Jana Nepomucena Kościuszki, starosty krzemienieckiego, stryja Tadeusza Kościuszki – przywódcy powstania z 1794 r. W Dworku Kościuszków obok stałych ekspozycji nawiązujących do dawnego wyposażenia dworków szlacheckich są też prezentowane czasowe wystawy tematyczne.

Ogród Botaniczny UMCS to miejsce chętnie odwiedzane latem przez mieszkańców miasta. Zajmuje teren ponad 21 ha. Położony jest w dolinie rzeki Czechówki, obejmuje jej fragment i przylegające do rzeki od strony zachodniej zbocze, przecięte trzema lessowymi wąwozami oraz część płaskowyżu. Różnice wysokości między najniżej i najwyżej położonymi punktami w Ogrodzie wynoszą około 40 m.

Roślinność Ogrodu stanowi około siedem tysięcy różnych gatunków i odmian roślin pochodzących z całego świata, zebranych w kilkunastu działach i kolekcjach tematycznych.

Ogród Botaniczny UMCS będzie można odwiedzać do 31 października.(PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022