Orliki krzykliwe wracają z zimowisk; pojawiły się w Beskidzie Niskim

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Z zimowisk w Afryce w polskie Karpaty wracają orliki krzykliwe. "Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się m.in. w okolicach Moszczańca w Beskidzie Niskim" - powiedział PAP dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Ornitolog dodał, że nawrót zimy w drugiej połowie marca spowodował opóźnienie przylotu ptaków o kilka dni. "Przed rokiem pierwsze osobniki przybyły między 29 marca a 1 kwietnia. Teraz jest to prawie ponad tydzień później" - zwrócił uwagę.

Przyrodnik przypomniał, że w polskiej części Karpat bytuje blisko 450 par tych ptaków. "Największe w Europie zagęszczenie populacji tego gatunku występuje w Beskidzie Niskim" - dodał dr Stój.

Orliki zaraz po przylocie zaczynają tokować i odnawiać gniazda. Natomiast znoszenie i wysiadywanie jaj rozpocznie się w trzeciej dekadzie kwietnia.

Gniazdujące w polskich Karpatach orliki zimę spędziły na sawannach wschodniej, centralnej i południowej Afryki. Ich odloty zawsze rozpoczynają się tuż przed 15 września i trwają kilka dni. Podobnie jest z wiosennymi powrotami; regularnie przylatują na przełomie marca i kwietnia.

Ornitolog powiedział, że w Polsce gniazduje ponad dwa tysiące par orlików krzykliwych.

"Najczęściej można je spotkać w północno-wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. Na Podkarpaciu gniazdują w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, Górach Sanocko-Turczańskich oraz na Pogórzach: Przemyskim, Dynowskim i Bukowskim. W Beskidzie Niskim występuje najwyższe ich zagęszczenie w Europie; na 100 km kw. bytuje tutaj blisko 20 par" - opisał dr Stój.

Poza Polską orliki krzykliwe żyją również na Białorusi, Łotwie, Litwie i Słowacji.

Orlik krzykliwy ma ok. 65 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 165 cm. Żywi się głównie gryzoniami, płazami, gadami i większymi owadami. W Karpatach gniazda zakłada głównie na jodłach - mniej więcej w połowie wysokości drzewa.(PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • W reakcji biorą udział występujący w naturze wodorosiarczek (HS-) oraz związek organiczny, zawierający pierścienie aromatyczne, zdolny do absorpcji promieniowania UV. Pod wpływem energii promieniowania UV następuje ultraszybki transfer elektronu z wodorosiarczku do związku organicznego, co prowadzi do dalszych selektywnych transformacji chemicznych. Fot. materiały prasowe

    Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ InLife - nowe logo i siedziba Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera