Komisja edukacji przyjęła projekt nowelizacji ustawy o JBR

<p><strong>Sejmowa Komisja Edukacji Nauki i Młodzieży przyjęła w czwartek rządowy projekt nowelizacji ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych (JBR).</strong> JBR-ów jest w Polsce 186. Mają one charakter branżowy, a nadzór nad nimi sprawują właściwi ministrowie. Minister gospodarki nadzoruje ponad połowę JBR-ów, tj. ponad 100 jednostek.</p>

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, celem nowelizacji jest przyspieszenie procesu restrukturyzacji JBR-ów w Polsce. Chodzi o m.in. zwiększenie uprawnień ministra do kontroli nad ich działalnością, a także przyspieszenie procesów reorganizacji czy likwidacji niesprawnych jednostek.

Aby to osiągnąć, wprowadzona została m.in. możliwość ogłoszenia upadłości w stosunku do JBR. Przepis ten zwolni skarb państwa z wydatków związanych z likwidacją jednostek, które zostaną postawione w stan upadłości. Ustawa zawiera bowiem zapis, że JBR nie odpowiada za zobowiązania skarbu państwa, skarb państwa zaś nie odpowiada za zobowiązania jednostki. Skarb państwa przejmie tylko długi tych jednostek, których likwidacja rozpoczęła się przed wejściem w życie nowelizacji.

Majątek likwidowanej jednostki – po zaspokojeniu wierzycieli – stanie się własnością skarbu państwa,  a o jego przeznaczeniu zdecyduje minister sprawujący nadzór nad jednostką, po uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw skarbu państwa.

Ponadto JBR-y będą mogły być łączone, dzielone, reorganizowane lub likwidowane, jeżeli minister sprawujący nadzór nad jednostką uzna to za uzasadnione merytorycznie, organizacyjnie lub finansowo.

Rząd zdefiniował też w projekcie na czym polega działalność JBR-ów. Zgodnie z nowelizacją, do zadań jednostki należeć ma prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, przystosowywanie wyników tych prac do zastosowania w praktyce, upowszechnianie wyników tych prac oraz realizacja zadań związanych z prowadzonymi badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi. Szczegółowy zakres zadań jednostki badawczo-rozwojowej określi statut jednostki.

Komisja wprowadziła do projektu kilka zmian, większość z nich była sugerowana przez Radę Główną JBR.

M.in zwiększono wymagania stawiane osobom, przystępującym do konkursu na stanowisko dyrektora JBR. Projekt rządowy przewidywał, że będzie to osoba z pięcioletnim doświadczeniem w zarządzaniu badaniami naukowymi lub przedsiębiorstwem. Posłowie zmienili ten zapis tak, że kandydat będzie musiał wykazać się zarówno doświadczeniem związanym z pracą naukową, jak i z działalnością gospodarczą.

Ponadto komisja zdecydowała, że w skład rady naukowej JBR nie będzie mogło wchodzić więcej niż 30 proc. pracowników naukowych (doktorów i doktorów habilitowanych) spoza tej jednostki. Rząd chciał, aby mogli oni stanowić nawet połowę składu rady.

Posłowie odebrali też ministrowi nadzorującemu daną JBR prawo wybrania tych osób, spośród kandydatów wskazanych przez jednostkę. Według przyjętego przez nich zapisu wszystkich członków rady naukowej powoływać będą pracownicy JBR.  ULA

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera