Ukończono budowę kosmicznego teleskopu CHEOPS

Teleskop CHEOPS w clean roomie na Uniwersytecie w Bernie (Szwajcaria). Źródło: Thomas Beck / Uniwersytet w Bernie.
Teleskop CHEOPS w clean roomie na Uniwersytecie w Bernie (Szwajcaria). Źródło: Thomas Beck / Uniwersytet w Bernie.

Uniwersytet w Bernie poinformował o zakończeniu konstruowania teleskopu CHaracterising ExOPlanet Satellite (CEHOPS), który ma zostać wystrzelony w 2019 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

CHEOPS jest pierwszym z małych satelitów ESA z tzw. „misji klasy S”. W założeniu mają one być ukończone w ciągu kilku lat i nie mogą kosztować agencji więcej niż 50 milionów euro. W przypadku CHEOPS-a Szwajcaria sfinansowała około 30 milionów euro, a pozostali partnerzy 20 milionów euro.

W ciągu ostatnich tygodni inżynierowie kalibrowali instrument i testowali oprogramowanie. Teraz przez najbliższe dni zespół umieści teleskop w specjalnym kontenerze transportowym. Operacja ta zostanie przeprowadzona w tzw. clean roomie, czyli pomieszczeniu o kontrolowanych parametrach, ograniczającym zanieczyszczenia takie jak pył czy kurz. Następnie cenny ładunek zostanie przetransportowany ciężarówką do Madrytu, gdzie czeka na niego platforma satelity wybudowana przez hiszpański oddział firmy Airbus Defense and Space. Integracja teleskopu z platformą potrwa kolejnych kilka tygodni.

Celem misji CHEOPS będą obserwacje gwiazd w naszym kosmicznym sąsiedztwie, o których wiadomo, że posiadają planety pozasłoneczne (egzoplanety). Teleskop będzie mierzył jasność gwiazd i badał niewielkie osłabienia blasku spowodowane przejściami danej planety przed jej gwiazdą. W ten sposób można ustalić np. rozmiar planety.

W projekt oprócz Szwajcarii, gdzie została zaprojektowana i wyprodukowana struktura teleskopu, zaangażowanych jest także wielu partnerów z innych krajów europejskich (łącznie z jedenastu), którzy opracowali optykę, oprogramowanie potrzebne do lotu i inne komponenty. Wszystkie elementy zostały zmontowane razem na Uniwersytecie w Bernie. Tam przetestowano też konstrukcję m.in. na wpływ wibracji, którym instrument będzie poddany w trakcie startu.

Więcej informacji: http://www.unibe.ch/news/media_news/media_relations_e/media_releases/2018/media_releases_2018/space_telescope_cheops_leaves_the_university_of_bern/index_eng.html (PAP)

cza/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    Światowa Organizacja Zdrowia: amerykańskie instytucje skorzystały na członkostwie w WHO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera