Uczelnie i instytucje

Papieska Akademia Teologiczna zainaugurowała rok akademicki

<strong>Prawie 900 studentów pierwszego roku rozpoczęło naukę na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie</strong>, która w poniedziałek uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki.

"Umiejcie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie wam daje Kraków - miasto Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni; miasto wielkiej tradycji narodowej, kultury i sztuki; miasto będące od wieków centrum duchowym Polski ze swoimi kościołami i klasztorami, a dziś - miasto Jana Pawła II" - napisał w liście do uczestników uroczystości wielki kanclerz PAT, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Rektor PAT ks. prof. Jan Maciej Dyduch, zwracając się do studentów pierwszego roku, powiedział: "Czas studiów to najpiękniejszy okres waszego życia, ale trzeba umieć żyć, trzeba się uczyć życia pięknego, ofiarnego, trzeba się uczyć miłości do Kościoła i ojczyzny".

W przemówieniu inauguracyjnym rektor akademii podsumował sukcesy PAT oraz jej pracowników w ubiegłym roku akademickim. Przypomniał m.in. uhonorowanie ks. prof. Michała Hellera prestiżową Nagrodą Templetona; przyznanie PAT przez Komisję Europejską Karty Uczelni Erasmusa, która uprawnia do wymiany międzynarodowej pracowników i studentów; powołanie na uczelni Wydziału Nauk Społecznych oraz Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II.

"Wśród wielorakich obszarów badań naukowych w naszej uczelni priorytetowe miejsce zajmują badania nad przebogatym dziedzictwem i spuścizną sługi Bożego Jana Pawła II. Powołany w roku ubiegłym +Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II+ organizuje wykłady, sympozja i konferencje" - podkreślił rektor.

Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie, jako kontynuatorka Wydziału Teologicznego UJ rozpoczęła 612. rok pracy, a w obecnym kształcie - 27.

Akademia, na której uczy się ok. 3,2 tys. studentów, zatrudnia 208 pracowników naukowych. W tym roku akademickim uczelnia przyjęła na pierwszy rok studiów 899 studentów, to jest o 100 osób więcej niż przed rokiem.

W ubiegłym roku akademickim PAT wykształciła 503 magistrów i 41 licencjatów. Dyplom doktora otrzymało 20 osób, doktora habilitowanego - cztery, tytuł profesora - jedna osoba.

PAT posiada bogatą biblioteka liczącą ok. 500 tys. woluminów. Tylko w ostatnim roku powiększyła się ona o 19,7 tys. książek. Uczelnia wydaje osiem czasopism naukowych. Wydawnictwo PAT opublikowało w ubiegłym roku 48 tytułów książkowych. CZO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera