
Dr Agnieszka Gajewicz z Uniwersytetu Gdańskiego została uznana za jeden ze wschodzących talentów światowej nauki przez Fundację L’Oréal i UNESCO . Doceniono ją za badania dotyczące oceny ryzyka chemicznego różnego rodzaju substancji.
Lista International Rising Talents - czyli wchodzących międzynarodowych talentów nauki - ogłaszana jest w ramach programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science od 2014 roku. Corocznie wyróżnienie otrzymuje 15 kobiet nauki z różnych krajów, które - zdaniem organizatorów - dzięki swoim badaniom mają szansę zmienić świat.
Jak informuje L’Oréal w przesłanym w czwartek PAP komunikacie, w tym roku jury konkursu doceniło również Polkę: dr Agnieszkę Gajewicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
Dr Gajewicz pracuje nad rozwojem tzw. metod chemoinformatycznych. Wspierają one ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz obecne w środowisku substancje chemiczne (zwłaszcza nanomateriały). Jest to szczególnie istotne w obliczu obserwowanego od wielu lat systematycznego wzrostu liczby związków chemicznych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka.
"Możliwość poznania aktywności i właściwości nowoprojektowanych związków na długo przed ich właściwą syntezą, pozwala ograniczyć nie tylko czas i koszt badań, ale co równie ważne zredukować liczbę zwierząt wykorzystywanych do badań laboratoryjnych" – tłumaczy cytowana w komunikacie dr Gajewicz. Badaczka jest również stypendystką programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki 2017.
Rozmowę dr Gajewicz z serwisem PAP - Nauka w Polsce nt. związków chemicznych można przeczytać tutaj.
Dr Gajewicz nie jest pierwszą Polką, która znalazła się w rankingu International Rising Talents. W 2017 r. wyróżniono w ten sposób dr hab. Joannę Sułkowską z Uniwersytetu Warszawskiego, którą doceniono za poszukiwania nowych źródeł leków.
Uroczysta ceremonia wręczenia nagród laureatkom International Rising Talents odbędzie się w drugiej połowie marca w siedzibie UNESCO w Paryżu podczas For Women in Science Week – tygodnia, w czasie którego wybitni naukowcy z całego świata spotykają się, aby świętować wkład kobiet w rozwój nauki.
PAP - Nauka w Polsce
kflo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.