Żmije i nietoperze już śpią, niedźwiedzie nadal aktywne

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

<strong>Żyjące w Bieszczadach żmije zygzakowate po pierwszych przymrozkach zapadły już w sen zimowy. Podobnie uczyniły nietoperze. Natomiast nadal aktywne są niedźwiedzie</strong> - poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

"Żmija zygzakowata, podobnie jak inne gady, najbliższych kilka miesięcy spędzi w hibernacji pod ziemią. Na powierzchnię żmije wyjdą dopiero w kwietniu, kiedy będzie już ciepło" - powiedział Marszałek.

Żmiję zygzakowatą zalicza się do najpospolitszych węży występujących w Bieszczadach. W południowo-wschodniej Polsce występują ich trzy odmiany barwne: brązowa, srebrzysta i czarna.

Zimową hibernację w jaskiniach, szczelinach skalnych i dziuplach starych drzew rozpoczęły też nietoperze. Natomiast aktywne są niedźwiedzie.

"Można powiedzieć, że niedźwiedzie nadal w najlepsze gromadzą zapasy energetyczne przed zimowym zaśnięciem. Na szczęście nie odnotowaliśmy w związku z tym jakichś spektakularnych zdarzeń, czy większych szkód w gospodarstwach rolnych. Niedźwiedzie w zimową hibernację zapadają, gdy leży co najmniej ok. metra śniegu i od wielu dni termometry wskazują temperatury znacznie poniżej zera stopni Celsjusza" - zauważył Marszałek.

Na Podkarpaciu bytuje ponad 100 niedźwiedzi brunatnych, najwięcej w Polsce. Są wszystkożerne, przez cały rok gromadzą zapasy energetyczne na zimę. Ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat. Należą do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie. KYC

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera