
<strong>Plamka żółta to maleńki punkt umiejscowiony na siatkówce oka, będący największym skupiskiem światłoczułych receptorów. Wraz z wiekiem u wielu osób dochodzi do jej zwyrodnienia. Rozwija się wówczas choroba zwana AMD</strong> (Age-related Macular Degeneration, związane z wiekiem zwyrodnieniowe zapalenie plamki żółtej), będące jedną z najczęstszych przyczyn całkowitej utraty wzroku u osób po 65 roku życia.
Jak podkreślają eksperci, AMD nie musi jednak oznaczać wyroku. Wczesne wykrycie choroby oraz właściwa diagnostyka daje możliwość skutecznego leczenia. Dzięki kampanii, aż kilka tysięcy osób, uczestniczących w piknikach edukacyjnych oraz spotkaniach odbywających się w sześciu miastach Polski, zdobyło wiedzę na temat tej choroby oraz wykonało badania diagnostyczne.
Organizatorzy kampanii podkreślają, że niezmiernie istotną rolę w terapii AMD pełni właśnie profilaktyka. "Jest to zarówno samokontrola wzroku za pomocą testu Amslera, jak i regularne wizyty u okulisty, a także właściwa dieta i jej suplementy" - wyjaśniają. Dlatego głównym celem akcji kampanii stało się edukowanie społeczeństwa odnośnie samodiagnostyki AMD oraz wykonanie badań przesiewowych - testu Amslera, pomiaru gęstości barwnika w plamce oraz badanie za pomocą optycznego koherentnego tomografu (OCT).
Jak wyjaśniają organizatorzy, do wykonania testu Amslera potrzebna jest zaledwie kartka papieru z narysowaną kratką. Patrząc na nią można zauważyć zmiany i zniekształcenia linii, a w najbardziej zaawansowanym stadium choroby w centrum pola widzenia pojawia się ciemna plama. Poziom gęstości barwników w plamce żółtej (luteiny i zeaksantyny) przeprowadza się natomiast za pomocą tzw. Macuscopu. Niski poziom barwników (zwłaszcza luteiny) to jeden z najpoważniejszych czynników predysponujących do AMD. Może on świadczyć o rozwoju choroby oraz o potrzebie wzmocnienia plamki, m.in. poprzez suplementację witaminową. Badania wykonane za pomocą optycznego koherentnego tomografu (OCT) jest zaś najdokładniejszą, nieinwazyjną diagnostyką omawianego schorzenia.
W czasie "Tygodnia Retina AMD" wykonano trzy tysiące testów Amslera oraz 366 badań gęstości barwnika w plamce i badań z wykorzystaniem optycznego koherentnego tomografu. Spośród poddających się im osób, ponad 90 proc. przyznało, że nigdy wcześniej nie słyszało o AMD. Prowadzona równolegle z testami ankieta pokazała także, iż u 67 proc. badanych jest niewystarczający poziom luteiny w plamce żółtej, a u 34 proc. choroba już się rozwinęła.
Uczestniczący w akcji okuliści podkreślali potrzebę zwracania uwagi na najmniejsze nawet nieprawidłowości w widzeniu, które bardzo często są przez nas lekceważone. Duża część badanych przyznała, że nie chodzi na regularne wizyty do okulisty, a większość z nich nigdy nie miała wykonywanego testu Amslera. Tymczasem, jak podkreśla Krajowy Konsultant ds. Okulistyki prof. Jerzy Szaflik, "w wykrywaniu AMD potrzebna jest współpraca lekarza i pacjenta. Pacjent musi pamiętać, że ma dwoje oczu i fakt, że widzi dobrze, nie oznacza, że widzi dobrze obydwoma oczami".
W trakcie kampanii można było dowiedzieć się także o metodach terapeutycznych stosowanych w leczeniu wysiękowej postaci choroby. "Najnowocześniejszymi metodami leczenia AMD stosowanymi w Polsce i na świecie jest terapia anty VEGF hamująca rozrost naczyń w siatkówce, która polega na podaniu do wnętrza oka substancji blokujących VEGF, co zapobiega rozrostowi naczyń w okolicy centralnej części siatkówki" - wyjaśniał zainteresowanym prof. Andrzej Stankiewicz, prezes Stowarzyszenia AMD.
Oprócz pikników edukacyjnych, częścią akcji było również seminarium "Rozproszyć Mrok". Podczas spotkania, w którym uczestniczyło ponad sześćdziesiąt osób, eksperci wygłosili prelekcje dotyczące diagnostyki oraz klasyfikacji pacjentów do leczenia AMD. W warszawskiej Bibliotece Narodowej można było natomiast wysłuchać wykładów dotyczących ćwiczeń opóźniających rozwój choroby siatkówki oraz prelekcji nt. "Nowości w leczeniu chorób siatkówki".
Kampania została przeprowadzona dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Stowarzyszenia Retina AMD Polska, Polskiego Związku Niewidomych oraz Stowarzyszenia AMD. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął minister zdrowia, a jej partnerami byli: Krajowy Konsultant ds. Okulistyki prof. Jerzy Szaflik oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Do akcji przystąpiły również ośrodki okulistyczne z całej Polski a także apteki "Dbam o Zdrowie". Akcja uzyskała również wielkie wsparcie od lokalnych władz samorządowych - włączyły się do niej zarówno Wydziały Zdrowia (Wrocław) jak i Prezydenci miast, w których odbyły się pikniki (Sopot, Olsztyn, Białystok, Warszawa i Kraków).
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.