Kampania przeciw ślepocie i epidemii AMD

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

<strong>Plamka żółta to maleńki punkt umiejscowiony na siatkówce oka, będący największym skupiskiem światłoczułych receptorów. Wraz z wiekiem u wielu osób dochodzi do jej zwyrodnienia. Rozwija się wówczas choroba zwana AMD</strong> (Age-related Macular Degeneration, związane z wiekiem zwyrodnieniowe zapalenie plamki żółtej), będące jedną z najczęstszych przyczyn całkowitej utraty wzroku u osób po 65 roku życia.

Pod koniec września, już po raz trzeci w Polsce, odbyła się kampania edukacyjna dotycząca schorzeń siatkówki oka pt. "Tydzień Retina AMD". Jej hasłem przewodnim było "Uratuj swój wzrok, wygraj z epidemią ślepoty XXI wieku".

Jak podkreślają eksperci, AMD nie musi jednak oznaczać wyroku. Wczesne wykrycie choroby oraz właściwa diagnostyka daje możliwość skutecznego leczenia. Dzięki kampanii, aż kilka tysięcy osób, uczestniczących w piknikach edukacyjnych oraz spotkaniach odbywających się w sześciu miastach Polski, zdobyło wiedzę na temat tej choroby oraz wykonało badania diagnostyczne.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że niezmiernie istotną rolę w terapii AMD pełni właśnie profilaktyka. "Jest to zarówno samokontrola wzroku za pomocą testu Amslera, jak i regularne wizyty u okulisty, a także właściwa dieta i jej suplementy" - wyjaśniają. Dlatego głównym celem akcji kampanii stało się edukowanie społeczeństwa odnośnie samodiagnostyki AMD oraz wykonanie badań przesiewowych - testu Amslera, pomiaru gęstości barwnika w plamce oraz badanie za pomocą optycznego koherentnego tomografu (OCT).

Jak wyjaśniają organizatorzy, do wykonania testu Amslera potrzebna jest zaledwie kartka papieru z narysowaną kratką. Patrząc na nią można zauważyć zmiany i zniekształcenia linii, a w najbardziej zaawansowanym stadium choroby w centrum pola widzenia pojawia się ciemna plama. Poziom gęstości barwników w plamce żółtej (luteiny i zeaksantyny) przeprowadza się natomiast za pomocą tzw. Macuscopu. Niski poziom barwników (zwłaszcza luteiny) to jeden z najpoważniejszych czynników predysponujących do AMD. Może on świadczyć o rozwoju choroby oraz o potrzebie wzmocnienia plamki, m.in. poprzez suplementację witaminową. Badania wykonane za pomocą optycznego koherentnego tomografu (OCT) jest zaś najdokładniejszą, nieinwazyjną diagnostyką omawianego schorzenia.

W czasie "Tygodnia Retina AMD" wykonano trzy tysiące testów Amslera oraz 366 badań gęstości barwnika w plamce i badań z wykorzystaniem optycznego koherentnego tomografu. Spośród poddających się im osób, ponad 90 proc. przyznało, że nigdy wcześniej nie słyszało o AMD. Prowadzona równolegle z testami ankieta pokazała także, iż u 67 proc. badanych jest niewystarczający poziom luteiny w plamce żółtej, a u 34 proc. choroba już się rozwinęła.

Uczestniczący w akcji okuliści podkreślali potrzebę zwracania uwagi na najmniejsze nawet nieprawidłowości w widzeniu, które bardzo często są przez nas lekceważone. Duża część badanych przyznała, że nie chodzi na regularne wizyty do okulisty, a większość z nich nigdy nie miała wykonywanego testu Amslera. Tymczasem, jak podkreśla Krajowy Konsultant ds. Okulistyki prof. Jerzy Szaflik, "w wykrywaniu AMD potrzebna jest współpraca lekarza i pacjenta. Pacjent musi pamiętać, że ma dwoje oczu i fakt, że widzi dobrze, nie oznacza, że widzi dobrze obydwoma oczami".

W trakcie kampanii można było dowiedzieć się także o metodach terapeutycznych stosowanych w leczeniu wysiękowej postaci choroby. "Najnowocześniejszymi metodami leczenia AMD stosowanymi w Polsce i na świecie jest terapia anty VEGF hamująca rozrost naczyń w siatkówce, która polega na podaniu do wnętrza oka substancji blokujących VEGF, co zapobiega rozrostowi naczyń w okolicy centralnej części siatkówki" - wyjaśniał zainteresowanym prof. Andrzej Stankiewicz, prezes Stowarzyszenia AMD.

Oprócz pikników edukacyjnych, częścią akcji było również seminarium "Rozproszyć Mrok". Podczas spotkania, w którym uczestniczyło ponad sześćdziesiąt osób, eksperci wygłosili prelekcje dotyczące diagnostyki oraz klasyfikacji pacjentów do leczenia AMD. W warszawskiej Bibliotece Narodowej można było natomiast wysłuchać wykładów dotyczących ćwiczeń opóźniających rozwój choroby siatkówki oraz prelekcji nt. "Nowości w leczeniu chorób siatkówki".

Kampania została przeprowadzona dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Stowarzyszenia Retina AMD Polska, Polskiego Związku Niewidomych oraz Stowarzyszenia AMD. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął minister zdrowia, a jej partnerami byli: Krajowy Konsultant ds. Okulistyki prof. Jerzy Szaflik oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Do akcji przystąpiły również ośrodki okulistyczne z całej Polski a także apteki "Dbam o Zdrowie". Akcja uzyskała również wielkie wsparcie od lokalnych władz samorządowych - włączyły się do niej zarówno Wydziały Zdrowia (Wrocław) jak i Prezydenci miast, w których odbyły się pikniki (Sopot, Olsztyn, Białystok, Warszawa i Kraków).

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: znaczenie zawodu profilaktyka będzie z roku na rok rosnąć

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera