
26 inżynierów nagrodzono lub wyróżniono w plebiscycie "Złoty inżynier 2017". Najważniejszy laur "Diamentowego Inżyniera" otrzymał w tym roku inż. Antoni Greń. Nagrody przyznawane są wybitnym polskim inżynierom w różnych kategoriach.
„Złoty Inżynier” to nagroda przyznawana wybitnym inżynierom, twórcom techniki, wynalazcom i organizatorom życia gospodarczego kraju, która popularyzuje ich dokonania. Nagroda promuje dokonania polskich inżynierów i zwraca uwagę na ich rolę w budowaniu innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki.
Organizatorem plebiscytu „Złoty Inżynier” jest redakcja dwutygodnika „Przegląd Techniczny – gazety inżynierskiej” oraz Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna.
Gala XXIV plebiscytu odbyła się w warszawskim Domu Technika NOT.
Tytuły przyznawane są w kategoriach: high-tech, zarządzanie, menadżer, ekologia, nauka i jakość, i w kategorii Młody Inżynier.
Najważniejszy tytuł "Diamentowego Inżyniera" uzyskał w tym roku inż. Antoni Greń – absolwent Politechniki Łódzkiej, członek zarządu Fiat - Chrysler Automobiles Poland w Bielsku Białej Sp. z o. o. We wcześniejszej edycji (2013 r.) był "Złotym Inżynierem".
"Złotymi Inżynierami" w tym roku zostali: inż. Ryszard Czupryński – inż. elektryk po ATR Bydgoszcz, właściciel firm AGRO-Visbek SP z o.o. i IRC; mgr inż. Tadeusz Franaszek - absolwent odlewnictwa po AGH, prezes ZG Stowarzyszenia Technicznego Odlewników, organizator Światowego Kongresu Odlewnictwa w Krakowie; mgr inż. Stanisław Jurczyński - prezes zarządu INTROL ENERGOMONTAŻ SA w Chorzowie; mgr inż. Jerzy Pawlikowski – właściciel Przedsiębiorstwa Wdrażania Innowacji INWET SA w Chorzowie; inż. Ewa Rabuszko – dyrektor Zakładu Usług Antykorozyjnych KOREKO; prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak – prorektor Politechniki Warszawskiej, kieruje Zakładem Wysokich Napięć i Kompatybilności Elektromagnetycznej na Wydziale Elektrycznym; mgr inż. Jarosław Wróbel - energetyk, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o. o.
Tytuł "Młodych Inżynierów 2017" otrzymali: mgr inż. Michał Gąsiorek - rolnik, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr inż. Piotr Świątek - absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej, dyrektor ds. technicznych Instytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL w Bielsku Białej oraz mgr inż. Piotr Zatoń - metalurg-materiałoznawca po Politechnice Częstochowskiej.
Od X edycji plebiscytu przyznawane są tytuły Honorowych Złotych Inżynierów absolwentom uczelni technicznych z dyplomem inżyniera, którzy sukces odnieśli w innych dziedzinach, takich jak kultura i sztuka, sport, działalność społeczna, charytatywna, religijna, a także gospodarcza, ale nie związana z inżynierskim wykształceniem zawodowym. W tym roku w tym gronie znaleźli się dr inż. Waldemar Siwiński, mgr inż. Janusz Śniadek, Leszek Świdziński.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.