
Im więcej tkanki tłuszczowej posiadają ssaki i ptaki morskie, tym więcej pestycydów kumuluje się w ich organizmach - wykazały badania prowadzone na wybrzeżach Morza Ochockiego i Morza Beringa przez rosyjskich naukowców. Ich wnioski publikuje pismo "Marine Pollution Bulletin".
Naukowcy z Federalnego Uniwersytetu Dalekowschodniego we Władywostoku analizowali, w jaki sposób pestycydy chloroorganiczne gromadzą się u ciałach ssaków morskich i ptaków zamieszkujących północno-zachodnie części Pacyfiku. Badaniom poddano m.in. pływacze szare, morsy, mewy, fulmary, nurniczki czubate i burzyki bure.
Pestycydy chloroorganiczne (PCO) mają szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym i rolnictwie. PCO są silnie toksyczne, długo się rozkładają, a - jak wykazały obecne badania - gromadzą się chętnie w tkance tłuszczowej organizmów żywych. Im większy jej poziom, tym toksyn jest więcej.
Poziom PCO u organizmów morskich jest ważnym wskaźnikiem lokalnego i globalnego stanu środowiska. Im wyższe miejsce dany organizm zajmuje w łańcuchu żywieniowym, tym więcej toksyn się w nim gromadzi. Ponadto gatunki żyjące długo gromadzą w swych narządach wewnętrznych więcej pestycydów niż te żyjące krócej.(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.