<p><strong>460 wilków, 104 niedźwiedzie i 240 żubrów żyje w lasach Bieszczad i Beskidu Niskiego</strong> - informuje rzecznik <a href="http://www.krosno.lasy.gov.pl/" title="Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie">Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie</a>, Edward Marszałek.</p>
"Liczebność żubra osiągnęła 240 osobników, a niedźwiedzi - 104 sztuk. Z kolei populacja bobrów w lasach podkarpackich zbliża się do 4 tysięcy. Naliczono też 460 wilków, co może zaniepokoić bieszczadzkich hodowców" - mówi Marszałek.
Z przeprowadzonego w zimie przez leśników spisu wynika, że w lasach Podkarpacia bytuje ponad 8 tys. jeleni, prawie 33 tys. saren i 5 tys. dzików. "Tak wysokich stanów grubej zwierzyny łownej dawno już nie notowano" - zaznacza Marszałek.
Leśnicy doliczyli się także 76 łosi, 100 danieli i 22 muflonów. Rzecznik krośnieńskiej RDLP podkreśla, że "są to zwierzęta, które jeszcze nie tak dawno nie były w ogóle znane w regionie".
Ubyło natomiast zajęcy, których teraz jest 13 tys. a 5 lat wcześniej było dwa razy więcej. Z kolei populacja kuropatw spadła w ciągu roku z 13 do 12 tysięcy. W ocenie rzecznika, "w dużej mierze jest to efekt nadmiernego wzrostu populacji lisów, kun i coraz liczniejszych jenotów".
Na Podkarpaciu bytuje ponad 11 tys. lisów, ponad 5 tys. kun i 1200 jenotów. "Te drapieżniki są też w dużej mierze odpowiedzialne za to, że od kilku już lat na Podkarpaciu nie spotykamy cietrzewi i głuszców" - ocenia Marszałek. KYC
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.