Uczelnie i instytucje

Śląski Uniwersytet Medyczny szuka przychodni do programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Program, który ma przyczynić się do zwiększenia wykrywalności nowotworów głowy i szyi na wczesnym etapie oraz umożliwić skuteczniejsze i mniej okaleczające leczenie, realizuje Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Uczelnia rekrutuje obecnie placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z województw śląskiego, dolnośląskiego i małopolskiego do współpracy przy projekcie.

Każdy POZ będzie mógł wskazać osoby z personelu, które zostaną bezpłatnie przeszkolone z zakresu profilaktyki, diagnostyki oraz strategii leczenia nowotworów głowy i szyi, z uwzględnieniem kluczowych elementów wiedzy onkologicznej, jaką powinien posiadać lekarz i pielęgniarka POZ. Ich zadaniem będzie wytypowanie wśród pacjentów osób, które kwalifikują się do projektu. Za każdą przeprowadzoną konsultację medyczną lekarz POZ otrzyma 48 zł.

Aby inicjatywa się powiodła, badania przesiewowe musi prowadzić 100 placówek, tymczasem dotąd zgłosiło się zaledwie 18.

"Jeśli rekrutacja nie przyniesie efektu, najbardziej stracą na tym pacjenci" – martwi się koordynator projektu, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Otorynolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Maciej Misiołek.

"W przypadku nowotworów głowy i szyi profilaktyka jest niezwykle ważna. Wciąż najczęściej rozpoznaje się je i leczy, gdy są już w stadium zaawansowanym. Tymczasem wczesne rozpoznanie i skierowanie do specjalisty zwiększa szanse chorych na wyleczenie" – podkreślił.

Program jest adresowany do osób w wieku 40-65 lat będących w grupie ryzyka lub obserwujących u siebie objawy mogące świadczyć o ryzyku nowotworu m.in. pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie, nalot w jamie ustnej, ból gardła i przewlekła chrypka.

Nowotwory głowy i szyi stanowią 5 proc. wszystkich zachorowań na raka. W ostatnich 12 latach zachorowalność na nowotwory głowy i szyi wzrosła prawie o 25 proc., a umieralność o ponad 18 proc. Aż 35 - 40 proc. zachorowań dotyczy krtani. Większość nowotworów diagnozowana jest zbyt późno, aby wdrożyć skuteczne i małoinwazyjne leczenie.

Projekt "Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach - Profilaktyka Nowotworów Głowy i Szyi" jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Rekrutacja placówek trwa do końca lutego. (PAP)

Autor: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera