Najstarsza oaza tlenu na Ziemi | Nauka w Polsce

Najstarsza oaza tlenu na Ziemi

Fot. Fotolia

W Południowej Afryce odkryto najstarsze ślady bakterii produkujących tlen – poinformowali naukowcy na łamach pisma „Nature Geoscience”.

Miliardy lat temu w ziemskiej atmosferze były zaledwie śladowe ilości tlenu. Zaczęło go przybywać dzięki bakteriom, które wytwarzały tlen jako produkt uboczny fotosyntezy. Ślady tych procesów zaobserwować można w skałach sprzed 2,5 mld lat na różnych kontynentach.

W ramach najnowszych badań zespół pod kierunkiem Benjamina Eickmanna i Ronny Schoenberga z Uniwersytetu w Tybindze (Niemcy) odkrył najstarsze takie skały. Znajdują się one w Afryce Południowej, w rejonie rzeki Pongola, a datowane zostały na 2,97 mld lat.

Ok. 3 mld lat temu na Ziemi panowały niekorzystne warunki dla życia. Atmosfera zawierała jedynie jedną stutysięczną dzisiejszej ilości tlenu.

Ok. 2,5 mld lat temu atmosfera ziemska w znaczący sposób zaczęła wzbogacać się w tlen dzięki bakteriom. To z kolei okazało się szkodliwe dla starszego typu bakterii, których metabolizm nie był oparty na tlenie.

Jednak i tak mimo natlenienia, atmosfera ziemska zawierała zaledwie 0,2 proc. tlenu w porównaniu z poziomem 21 proc., który jest obecnie.

Więcej na ten temat: https://www.nature.com/articles/s41561-017-0036-x(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera