Delfin je za trzech

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dziko żyjący delfin potrzebuje dziennie nawet 33 000 kalorii - tyle, co trzech pływaków, medalistów olimpijskich – informuje pismo „Royal Society Open Science”.

Badania nad metabolizmem wielorybów i delfinów ma duże znaczenie dla ich ochrony. Jak wykazali naukowcy z Woods Hole Oceanographic Institution, aby przeżyć w oceanie 200–kilogramowy delfin butlonosy potrzebuje dziennie od 16 500 do 33 000 kalorii, co odpowiada od 10 do 25 kg ryb. Zapotrzebowanie na energię zależy od tego, czy zwierzę jest w spoczynku, śpi, nurkuje czy pływa – jak również od temperatury otoczenia.

Znając liczbę delfinów zamieszkujących dany akwen, można ustalić, ilu ryb potrzebują. Ma to duże znaczenie przy ustalaniu takich limitów połowowych, które nie stworzą zagrożenia dla delfinów.

Badania przeprowadzono w zatoce Sarasota u wybrzeży Florydy. Naukowcy chwytali na krótki czas młode i dorosłe delfiny (masa ciała od 73 do 291 kilogramów), aby zmierzyć tempo ich metabolizmu. Po raz pierwszy udało się dokonać pomiarów funkcjonowania płuc dziko żyjących delfinów.

Dla porównania pływacy - olimpijczycy (ważący mniej od delfinów i mniej od nich aktywni) – spalają podczas jednego dnia intensywnego treningu około 12 000 kalorii.(PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera