Rozpoczął się największy na świecie konkurs astrofotografii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Insight Astronomy Photographer of the Year to największy na świecie konkurs dla osób zajmujących się astrofotografią. Właśnie rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji, startować mogą także Polacy. Do wygrania jest 10 tysięcy funtów brytyjskich.

Brytyjski konkurs Insight Astronomy Photographer of the Year 2018 prowadzony jest przez Royal Observatory Greenwich, przy wsparciu ze strony Insight Investment oraz BBC Sky at Night Magazine. Jest to już dziesiąta edycja zawodów dla osób pasjonujących się astrofotografią, a także dla tych, którzy dopiero próbują swoich sił w tym hobby, dla których przewidziano osobną kategorię.

Zgłoszenia przyjmowane są od 15 stycznia do 9 marca 2018 r. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie 10 swoich prac. Zwycięskie fotografie będą zaprezentowane podczas specjalnej wystawy. Przewidziano też narody, w tym nagrodę główną w wysokości 10 tysięcy GBP.

W ramach konkursu przewidziano wiele kategorii tematycznych. Skyscapes (gwiezdne krajobrazy), Aurorae (zorze polarne), People and Space (ludzie i kosmos), Our Sun (nasze Słońce), Our Moon (nasz Księżyc), Planets, Comets and Asteroids (planety, komety i planetoidy), Stars and Nebulae (gwiazdy i mgławice), Galaxies (galaktyki), Young Astronomy Photographer of the Year (młody astrofotograf roku).

Będą też dwie nagrody specjalne: Sir Patrick Moore Prize for Best Newcomer, za najlepsze zdjęcie astrofotografa amatora, który zaczął swoje hobby w poprzednim roku i nie brał nigdy wcześniej udziału w konkursie; oraz Robotic Scope, dla najlepszych zdjęć wykonanych przy użyciu coraz liczniejszego grona komputerowo kontrolowanych teleskopów rozmieszczonych w najlepszych miejscach obserwacyjnych na całym świecie, dostępnych publicznie przez internet.

Nagrody dla zwycięzców poszczególnych kategorii będą wynosiły po 1500 GBP, laureat drugiego miejsca może liczyć na 500 GBP, a trzeciego na 250 GBP. Dodatkowo wszyscy zwycięzcy otrzymają roczną prenumeratę „BBC Sky at Night” i egzemplarz albumu z opublikowanymi zwycięskimi zdjęciami.

Strona konkursu ma adres http://www.rmg.co.uk/astrophoto. Więcej szczegółów można znaleźć tu

i tutaj. (PAP)

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera