Jak bije dzwon? - wykład we Wszechnicy PAN

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

O tym, jakie zjawiska fizyczne towarzyszą dzwonom w momencie, gdy wydają dźwięki oraz w jakim celu w ich produkcji wykorzystuje się symulacje komputerowe opowie w ramach Wszechnicy PAN prof. Przemysław Perlikowski. Spotkanie odbędzie się w środę 10 stycznia w Warszawie.

Dźwięk bijącego dzwonu jest znany i rozpoznawalny od wieków. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak ciekawe zjawiska fizyczne mogą zachodzić w trakcie pracy tych jednych z największych instrumentów muzycznych. Dlatego kolejne spotkanie w ramach Wszechnicy PAN poświęcone będzie temu, dlaczego dzwony wydają takie a nie inne dźwięki. Wykład wygłosi prof. Przemysław Perlikowski z Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej.

"Na pozór wszystko wydaje się dziecinnie proste, serce dzwonu uderza w jego czaszę powodując jej drgania i emitując w ten sposób fale akustyczne. Jednak, aby dzwon mógł wybrzmieć, konieczne jest jego prawidłowe zawieszenie i zapewnienie odpowiedniego napędu" - czytamy w zaproszeniu na stronie internetowej Wszechnicy PAN.

Jak podkreślają organizatorzy wykładu, nie jest łatwo sprawić, aby dzwon pracował w sposób bezpieczny, był niezawodny i nie obciążał dzwonnicy w sposób nadmierny. Zaznaczają, że dzisiaj, dzięki symulacjom komputerowym, można przewidzieć zachowanie dzwonu i uniknąć błędów, które mogłyby doprowadzić do jego pęknięcia, przy jednoczesnym zachowaniu jego brzmienia.

Podczas spotkania zaprezentowana zostanie budowa dzwonu, jego posadowienia oraz napędu na przykładzie Dzwonu "Serce Łodzi" z Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi i stanowiska badawczego z Politechniki Łódzkiej. Przybyli poznają też historię ludwisarstwa.

Wykłady w cyklu Wszechnicy PAN są współorganizowane przez Towarzystwo Naukowy Warszawskie od października 2003 r. a od maja 2003 r. - są również transmitowane w internecie. Spotkania przeznaczone są dla szerokiego kręgu słuchaczy. Najbliższe zatytułowane "Jak bije dzwon" odbędzie się w środę 10 stycznia o godz. 17.30 w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera