Podkarpackie Centrum Innowacji powstanie w Rzeszowie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Komercjalizacja projektów badawczo-rozwojowych oraz ułatwianie kontaktów między uczelniami z regionu a przedsiębiorcami to główny cel Podkarpackiego Centrum Innowacji (PCI) w Rzeszowie.

W piątek w Rzeszowie podpisana została umowa zapewniająca finansowanie dla Centrum. Jego budżet wyniesie 85 mln zł, pieniądze będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

Jak powiedział w trakcie uroczystości marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, Centrum będzie ważną instytucją z punktu widzenia rozwoju gospodarczego regionu. „Szczególnie w zakresie transferu innowacji, współpracy ze studentami, startupami, ludźmi, którzy mają pomysły, a nie mają ich, gdzie realizować” – dodał.

Powołanie PCI jest wynikiem ponad rocznej współpracy samorządu województwa podkarpackiego, Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Rozwoju w ramach inicjatywy Catching-up Regions.

Przy udziale ekspertów Banku Światowego, a także Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, zdiagnozowano potencjał rozwojowy województwa, a następnie wypracowano koncepcję powołania regionalnego biura transferu technologii. Koncepcja PCI wzorowana jest na podobnych instytucjach, które działają już m.in. we Francji i Finlandii.

Działalność PCI będzie koncentrować się wokół trzech głównych obszarów. Pierwszym jest wybór najlepszych podkarpackich projektów B+R i ułatwienie ich komercjalizacji. Drugim obszarem działalności PCI będzie stworzenie platformy, która ma pomóc w łączeniu nauki z biznesem.

Centrum ma stworzyć również platformę ProtoLab, dzięki której studenci i młodzi naukowcy będą mieli możliwość uczenia się i eksperymentowania z różnymi technikami produkcji. Będzie to fizyczna przestrzeń wyposażona w podstawowe narzędzia i maszyny pozwalające na konstruowanie prototypów.

Centrum ma zacząć działać w marcu 2018 r. Mieścić się będzie w centrum Rzeszowa, w budynku o powierzchni ok. 1,2 tys. m kw. Koszt powstania PCI to 85 mln zł, pieniądze pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego. (PAP)

autor: Wojciech Huk

edytor: Dorota Skrobisz

huk/ skr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polscy naukowcy zajmą się certyfikacją technologii kwantowych

  • 23.04.2019. Reaktor Maria. PAP/Piotr Nowak

    Resort przemysłu: uruchomienie reaktora MARIA powinno być kwestią tygodni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera