
Zęby wyewoluowały z łusek u prehistorycznych ryb. Pozostałości tego procesu widoczne są ciągle w rozwoju zarodkowym rekinów i płaszczek – donoszą naukowcy na łamach tygodnika „PNAS”.
Wśród biologów od dawna trwa dyskusja, czy zęby pochodzą od łusek, które zmieniły swoją funkcję, czy może mają niezależne ewolucyjne pochodzenie. Najnowsze badania nad rozwojem zarodków rybki danio pręgowanego wskazują, że łuski i zęby powstają niezależnie.
Jednak okazuje się, że inaczej sytuacja przedstawia się u ryb chrzęstnoszkieletowych, takich jak rekiny i płaszczki. U tych ryb widoczne są wyrostki na skórze, które przypominają zęby.
W ramach najnowszych badań naukowcy z University of Cambridge użyli znaczników fluorescencyjnych do prześledzenia rozwoju komórek w zarodkach ryb chrzęstnoszkieletowych, w tym wypadku płaszczek.
Odkryli dzięki temu, że te ostre łuski tworzą się z tego samego typu komórek co zęby. Zdaniem badaczy, tak mógł przebieg ten proces u wszystkich kręgowców posiadających szczęki przed setkami mln lat.
Te struktury zbudowane są z twardej, zwapniałej tkanki zwanej zębiną, która wchodzi w skład zębów. U ludzi znajduje się ona tuż pod szkliwem. Być może ok. 400 mln lat temu tego rodzaju tkanka tworzyła płytki pancerzy u kręgowców, które jeszcze nie miały szczęk.
Więcej: www.mbl.edu/blog/growing-teeth-and-a-backbone-studies-trace-early-origins-of-skeletal-tissues/ (PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.