Muzeum Egipskie w Kairze obchodzi 115-lecie istnienia

Cairo, the Egyptian Museum in Cairo, Egypt, Africa.
Cairo, the Egyptian Museum in Cairo, Egypt, Africa.

Muzeum Egipskie w Kairze, prezentujące ok. 150 tys. zabytków, obchodzi 115-lecie istnienia. Elementem obchodów jubileuszu jest wystawa przedstawiająca m.in. narzędzia, którymi wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Egipskiego.

W Muzeum Egipskim w Kairze prezentowanych jest ok. 150 tys. zabytków, m.in. niemal cała zawartość grobowca Tutanchamona, dziesiątki posągów przedstawiających faraonów i bogów, jak również królewskie mumie.

We wtorkowych uroczystościach z okazji 115-lecia istnienia Muzeum Egipskiego w Kairze weźmie udział Minister Starożytności Egiptu - dr Khaled El Enany - poinformowało biuro prasowe resortu w przesłanym komunikacie.

Minister Starożytności Egiptu otworzy wystawę, na którą składa się 86 zabytków. Są to m.in. narzędzia, które służyły do wmurowania kamienia węgielnego pod budowę gmachu muzeum: młotek, kielnia i kilof. Oprócz tego będzie można obejrzeć pióro i kałamarz użyty do sygnowania ministerialnego dekretu powołującego placówkę. Ekspozycji zabytków towarzyszyć będzie m.in. projekcja filmowa, na której będzie można prześledzić poszczególne fazy konstrukcyjne i historię działalności muzeum.

Planowana jest też prezentacja najnowszych znalezisk archeologicznych - m.in. mumii odkrytej przez misję rosyjsko-egipską w klasztorze Al-Banat w Oazie Fajum.

Muzeum Egipskie w Kairze otwarto w 1902 r. w dwukondygnacyjnym budynku zaprojektowanym przez francuskich architektów. Przed wejściem, w ogrodzie muzeum znajduje się niewielkie mauzoleum, gdzie spoczywa archeolog i egiptolog - August Mariette (1821-1881). Zabytki, które zaczął gromadzić zasiliły przyszłe Muzeum Egipskie. Monumentalną trumnę otacza podkowiasty mur, na którym znajdują się popiersia wybitnych badaczy Egiptu m.in. twórcy polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej, prof. Kazimierza Michałowskiego.

Przy wejściu do muzeum prezentowane są m.in. zabytki odkryte w czasie prac polskich naukowców w Delcie Nilu w Tell el-Farcha. Są to złote figury ukazujące zapewne władcę i jego syna, które wykonano kilkaset lat przed powstaniem piramid egipskich.

Aranżacja Muzeum Egipskiego uległa bardzo niewielkim zmianom na przestrzeni lat. Resort starożytności planuje przeniesienie większości zabytków na płaskowyż Giza w sąsiedztwo słynnych piramid faraonów sprzed ok. 4,5 tys. lat. Powstaje tam Wielkie Muzeum Egipskie (Grand Egyptian Museum), którego otwarcie planowano pierwotnie na 2013 r.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera