Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
27.11.2017 aktualizacja 08.01.2018

Znamy już finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2017

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Znamy już finałową grupę tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki. To z tego grona zostaną wybrani laureaci, których nazwiska poznamy w połowie stycznia, podczas finałowej gali konkursu w Warszawie.

Do tegorocznej, 13. edycji konkursu Popularyzator Nauki zgłosiło się 62 kandydatów. W pierwszym etapie głosowania członkowie Kapituły wyłonili 23 finalistów, wskazując najlepszych w każdej z konkursowych kategorii: Naukowiec, Instytucja, Media (do finału trafiło po pięć zgłoszeń), Animator oraz Zespół (do finału trafiły po cztery zgłoszenia).

Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali konkursowej, która odbędzie się w połowie stycznia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zostaną wówczas ogłoszone nazwiska najlepszych popularyzatorów indywidualnych, a także nazwy najlepszych zespołów, instytucji i mediów popularyzujących naukę. Przede wszystkim jednak jury wskaże laureata nagrody głównej, który otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2017. Jak co roku redakcja serwisu PAP - Nauka w Polsce przyzna też pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

O tym, którzy finaliści otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, zdecyduje Kapituła konkursu. W jej skład wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr Robert Mysłajek z Uniwersytetu Warszawskiego (popularyzator wiedzy przyrodniczej), a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu PAP - Nauka w Polsce.

W 2017 r. pierwszy etap oceny wniosków przeprowadziło jury złożone z laureatów i wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki: dr Robert Mysłajek z UW, dr Piotr Sułkowski - z Uniwersytetu Warszawskiego (znany z projektu "Zapytaj fizyka"), prof. Wojciech Dindorf - emerytowany nauczyciel, który popularyzacją nauki zajmuje się od 65 lat, dr Magdalena Osial z Uniwersytetu Warszawskiego (autorka projektu "Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku"), Michał Szydłowski (który jako Pan Korek prowadzi pokazy naukowe m.in. dla szkół i podczas festiwali nauki), dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej, prof. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (pomysłodawca i główny organizator ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów").

To właśnie oni dokonali wyboru finalistów spośród wszystkich zgłoszeń. Jak oceniają działalność popularyzatorską kandydatów? Prof. Przemysław Wojtaszek podkreśla, że "wybór nie był łatwy, bo wiele zgłoszeń jest znakomitych". "Bardzo ciekawe zgłoszenia i trudny wybór" - potwierdza dr Mysłajek.

Ireneusz Kaługa podkreśla wysoki poziom merytoryczny kandydatów, profesjonalny sposób prezentacji dokonań oraz inspirujące przedsięwzięcia realizowane przez laureatów. "Każda z pięciu konkursowych kategorii jest wprost naszpikowana wyjątkowymi ludźmi stojącymi za niewiarygodnie pomysłowymi inicjatywami. Dla większości laureatów, realizowane na co dzień przedsięwzięcia stały się sposobem na życie oraz realizację pasji, która wprost krzyczy domagając się nagrodzenia. Wszyscy jesteście zwycięzcami!" - mówi.

Komentując lekturę zgłoszeń dr Piotr Sułkowski zaznacza, że bardzo cieszy go różnorodność pomysłów i zaangażowanie wielu osób, które chcą coś zrobić dla innych. "Na pewno na szczególne uznanie zasługują małe, oddolne inicjatywy, niekoniecznie z dużych ośrodków; warto byłoby je wspierać wszelkimi sposobami" - mówi.

Według Michała Szydłowskiego (Pana Korka) trudnym zadaniem w przypadku kategorii indywidualnych było porównywanie tych kandydatów, których wiek niewiele przekraczał lata upowszechniania nauki przez innych. "Niektóre zgłoszenia zaskakiwały nie tylko formą opisu działalności, ale również samym sposobem popularyzacji niekojarzącym się z daną dziedziną nauki. Wspólną cechą wszystkich kandydatur była ich aktywność w internecie" - podkreślił.

"Zmierzyć bez mierników to fizyczna niemożliwość. Bez mierników można bardzo subiektywnie szacować. Przeglądnąłem wszystkie nadesłane obrazki; przeczytałem wszystko co napisane. Wszyscy kandydaci stali mi się bliskimi znajomymi" - mówi prof. Dindorf, który odrzucanie kandydatur określa jako "przykry obowiązek" przypominający "wykonywanie egzekucji".

 

Oto lista finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2017:

Kategoria: Naukowiec

Kategoria: Animator

Kategoria: Zespół

Kategoria: Instytucja

Kategoria: Media

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022