
W Warszawie powstanie największy w Europie kompleks „żywych laboratoriów”. W budynkach Kampusu Nowych Technologii na terenach Politechniki Warszawskiej rośliny będą klimatyzować pomieszczenia, a temperatura i oświetlenie dopasują się do samopoczucia lokatorów.
„Żywe laboratoria” to zamieszkałe budynki lub miejsca pracy i wypoczynku oraz użytkowe przestrzenie publiczne, w których są tworzone nowe technologie. Innowacje te mają służyć mieszkańcom, użytkownikom i pracownikom. „Żywe laboratorium” pozwala przyszłym użytkownikom brać udział w procesie projektowania, testowania i wdrażania technologii - w ich rzeczywistym miejscu zamieszkania, pracy czy wypoczynku, a nie w hermetycznym laboratorium. „Żywe laboratoria” na świecie specjalizują się w różnych dziedzinach, np. rozwiązaniach energooszczędnych czy prototypowych liniach produkcyjnych.
Z infrastruktury Kampusu Nowych Technologii będzie mogło korzystać jednocześnie około stu przedsiębiorców oraz firm realizujących w ten sposób projekty badawczo-rozwojowe. Zgodnie z planem co roku komercjalizowanych tu będzie około 10 wyników badań oraz po tyle samo zgłoszeń patentowych i wzorów przemysłowych.
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych. Inwestycja jest elementem polityki przekształcenia Politechniki Warszawskiej w uniwersytet badawczy. Obiekty powstają m.in. w sąsiedztwie Pola Mokotowskiego, a ich otwarcie planowane jest na 2020 rok.
INTELIGENTNE BUDYNKI UŁATWIĄ NAM ŻYCIE
Kompleks będzie obejmował kilkanaście budynków oraz przestrzenie publiczne zlokalizowane na rewitalizowanych terenach Politechniki Warszawskiej oraz w podwarszawskim Zamieniu. Ich łączna powierzchnia użytkowa to ponad 300 tys. metrów kwadratowych. Będzie to zatem kawałek prawdziwego miasta, gdzie mieszkańcy, naukowcy i przedsiębiorcy wspólnie tworzą, testują i udoskonalają technologie ułatwiające życie.
„Po raz pierwszy w jednej otwartej przestrzeni miejskiej zostaną zintegrowani i skłonieni do współdziałania mieszkańcy, naukowcy, studenci, przedsiębiorstwa i samorządy” - mówi Łukasz Madej z firmy Pro Development, która jest operatorem przedsięwzięcia.
Warszawski Kampus Nowych Technologii zaoferuje m.in. całkowicie oczujnikowane i naszpikowane innymi wysokimi technologiami budynki z mieszkaniami, biurami, sklepami, usługami, salami do wspólnej pracy, strefami spotkań nieformalnych, korytarzami, parkingami, windami i wszystkim tym, co wiąże się z codziennym życiem, pracą i odpoczynkiem w mieście.
Przedsiębiorstwa będą testowały w tych obiektach m.in. systemy zasilania energią z paneli z kropek kwantowych, bioklimatycznych fasad, które sterują temperaturą, oświetleniem i wentylacją, a także tzw. inteligentnych mebli, rozwiązań z zakresu telemedycyny czy edukacji integracyjnej.
Znajdą się tu również służące do testów otwarte przestrzenie publiczne, w tym place, ulice, w pełni zautomatyzowane parkingi, miejsca wypoczynkowe, a także systemy rowerowe, bezpieczeństwa czy komfortu przebywania. Dopełnieniem Kampusu Nowych Technologii są najwyższej klasy clean roomy do prototypowej produkcji np. tzw. inteligentnych mebli czy „aktywnych” urządzeń AGD.
PARTNERSTWO PUBLICZNO-PRYWATNE
W prace nad strategią i agendą badawczą Kampusu Nowych Technologii zaangażowanych jest 62 naukowców z 9 wydziałów Politechniki Warszawskiej, a oprócz tego zespoły Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT.
W przedsięwzięciu uczestniczy prawie 100 ekspertów z działów badawczo-rozwojowych firm technologicznych. Projekt przygotowywany jest od 2015 r. W tym czasie 25-osobowy zespół przebadał 15 najlepszych parków technologicznych w Polsce i na świecie, przeprowadził wywiady i warsztaty z międzynarodowymi ekspertami od living labów m.in. z uniwersytetów: Cambridge, Harvard, Technopolis, przedstawicielami rządu, regionu i biznesu, w tym potencjalnymi partnerami technologicznymi, a także organizacjami pozarządowymi.
W efekcie Kampus Nowych Technologii otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, w obszarze wsparcia infrastruktury badawczo-rozwojowej dla jednostek naukowych. Znalazł się on także na liście strategicznych inwestycji w ramach Kontraktu Terytorialnego – umowy zawartej pomiędzy rządem a władzami Mazowsza.
Partnerem biznesowym Politechniki Warszawskiej jest spółka. W konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Warszawska, są spółki: Pro Development oraz Willson & Brown. Wkład finansowy konsorcjantów w realizację Kampusu Nowych Technologii to prawie 40 milionów złotych. Wnoszą oni do projektu także własność działek, na których powstanie living lab w Zamieniu pod Warszawą. Wśród 11 innych partnerów biznesowych są firmy Samsung, Polska Grupa Energetyczna, Somfy, ML System, Swegon czy Nowy Styl.
Koncepcję „żywego laboratorium” stworzył zespół prof. Williama Mitchella z Massachusetts Institute of Technology. Zakładała, że nowe technologie zostaną wykreowane, przetestowane i wdrożone znacznie szybciej i taniej, jeśli stanie się to w środowisku jak najbardziej zbliżonym do rzeczywistego.
PAP – Nauka w Polsce
kol/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.